2018-01-11 Investoři sázejí na úspěch vakcíny proti celiakii

Investoři sázejí na úspěch vakcíny proti celiakii

Již dříve jsme vás informovali o úspěšném posunu společnosti ImmusanT ve vývoji vakcíny proti celiakii nazvané Nexvax2. Konec roku 2017 představoval pro tento biotechnologický startup zajímavou změnu i z pohledu financí.

ImmusanT zaujal společnosti Arch Venture a Vatera, a ty se rozhodly podpořit vývoj vakcíny novým kapitálem. Vývoj Nexvax2 tak získává 40 milionů dolarů, které pomohou ve druhé fázi testování preparátu. Konečné výsledky této fáze se očekávají v polovině roku 2019.

Kromě financí dochází také k personálním změnám. Představenstvo ImmusanT posílil Tom Daniel, partner Arch Venture. Ke společnosti se přidal i renomovaný imunolog Steven Gillis.

Peptidové vakcíny, mezi které se řadí i Nexvax2, jsou založené na syntéze peptidů, jejichž  cílem je utlumit reakci imunitního systému. Vědci se zabývali 17 tisíci peptidů, aby našli tři, které tvoří základ vakcíny určené pro celiaky. Vakcína svým působením přiměje imunitní systém pacienta, aby ignoroval lepek jako spouštěč ničivých procesů především v trávicím traktu.

Portfolio možných preparátů vyvinutých zmíněnou společností může být v budoucnosti daleko širší. Léčba založená na zvyšování tolerance imunitního systému by se měla časem rozšířit také na diabetes 1. typu a další onemocnění.

Ředitelka společnosti Leslie Williamsová předpokládá, že rok 2018 bude rušný. „Vývoj Nexvax2 se posune do fáze testování přípravku na pacientech a bude pokračovat vývoj první neinvazivní diagnostické metody pro celiaky. Začneme také aplikovat naše epitopové imunoterapie na další autoimunitní nemoci,“ dodává Williamsová.

Zdroj: www.celiac.com, immusant.com