2018-03-09 Nalezena spojitost celiakie s aplastickou anémií u 6leté dívky

Nalezena spojitost celiakie s aplastickou anémií u 6leté dívky

U pacientů s celiakií se mohou objevovat i hematologické problémy, včetně chronické anémie. Čím dál více lékařů se k tomuto spojení přiklání. Lékařské zdroje doteď hovořily pouze o třech pediatrických případech s předpokládanou spojitostí. Obě tyto nemoci ale sdílí podobný autoimunitní proces, možné to tedy je.

Při aplastické anémii nevzniká dostatek červených a bílých krvinek a krevních destiček. Tělu chybí hemoglobin, na který se váže kyslík.

Nedávný případ 6leté holčičky z jižní Asie tuto domněnku dále potvrzuje. Dívenka byla léčena týmem lékařů v nemocnici při Aga Khan univerzitě v Karáčí, Pákistánu. Malá pacientka trpěla projevy anémie, modřinami, drobnými krevními výrony do kůže (petechiemi), uvolněnými stoličkami. Lékaři dívence diagnostikovali celiakii a naordinovali přísnou bezlepkovou dietu. Následovala další vyšetření, mezi nimi také biopsie kostní dřeně, která odhalila nízký výskyt všech typů krevních buněk.

Po léčbě, která zahrnovala také krevní transfuze, se dívce začalo dařit o něco lépe. Nyní je pod stálou kontrolou lékařů, dodržuje bezlepkovou dietu a čeká na transplantaci kostní dřeně.

Jedná se o čtvrtý reportovaný případ, kdy celiakie byla spojena s diagnostikovanou aplastickou anémií u dětí a tým lékařů si klade otázku, zda výskyt není výrazně častější, než se dnes věří. Včasné léčba celiakie prostřednictvím přísné bezlepkové diety nebo léčba aplastické anémie prostřednictvím imunosupresivní terapie by mohla pomoci snížit výskyt přidružených autoimunitních stavů.

Všechny čtyři případy související celiakie a aplastické anémie byly hlášeny z jihovýchodní Asie. Vědci volají po rozsáhlejším zkoumání vztahu těchto dvou nemocí.

Zdroj: www.celiac.com