Žena podstoupila vzácnou transplantaci tenkého střeva. Dárcem se stala její sestra

V severozápadní Číně proběhla v lednu roku 2018 vzácná transplantace tenkého střeva. Nemocné 27leté pacientce zachránila život její sestra, která jí část svého střeva darovala. Z celkové délky 6 metrů zdravého střeva lékaři odebrali asi 1,8 metru a transplantovali nemocné Číňance.

Pacientce v 18 letech diagnostikovali atrézie tenkého střeva a genetické malformace, které vedou k zúžení až úplnému přerušení gastrointestinálního traktu. Během loňského roku musela být Číňanka přijata do nemocnice s akutní bolestí břicha. V té době byla těhotná, lékaři ale zjistili, že její tenké střevo odumírá a museli jej odstranit. Mladá žena během operace přišla o většinu tenkého střeva, zákrok nepřežilo ani její dítě. Bylo zřejmé, že život jí může zachránit pouze transplantace střeva.

Naštěstí se ukázalo, že ideálního dárce má nemocná v nejbližší rodině a pomoci jí může mladší sestra. Vzácná operace s živým dárcem proběhla v nemocnici v severozápadní Číně a lékařům při práci pomáhal chirurgický robot.

V České republice se první transplantace tenkého střeva uskutečnila v roce 2014 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Tehdy 60letému pacientovi lékaři transplantovali během deseti hodin pět orgánů najednou. Jednalo se o unikátní multiviscerální transplantaci provedenou poprvé ve střední a východní Evropě. Pro pacienta byla operace jedinou možností, jak zdravotní strav řešit. Po cirhóze jater způsobené autoimunitní poruchou se jeho zdraví rapidně zhoršovalo. Lékaři provedli mnohá vyšetření a původně plánovanou transplantaci jater rozšířili také na žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu a tenké střevo.

„V IKEM chceme i do budoucna provádět jen jednotky takovýchto transplantací ročně, pouze v případech, že nebude existovat pro daného pacienta jiné řešení,“ uvedl k transplantacím tenkého střeva ředitel Institutu MUDr. Aleš Herman, Ph.D. Jedná se o velmi komplikovaný a současně nákladný zákrok, kterých se v elitních evropských centrech provádí pouze několik desítek ročně.

Zdroj: Manilatimes.net, ikem.cz

Kam všude nacpou lepek

Jestliže člověk trpí celiakií, nebo mu nebyla nemoc diagnostikována, avšak jeho organizmus nepříliš dobře tráví lepek, potom si

Kam všude nacpou lepek
Jaké jsou formy celiakie

Celiakie se vyskytuje v různých formách. Podle internisty Jiřího Latty z Baťovy nemocnice ve Zlíně lékaři u této nemoci klasifi

Jaké jsou formy celiakie