2018-04-30 Banánová dieta. Ve 20. letech platila za všelék a „hojila“ i celiakii

Banánová dieta. Ve 20. letech platila za všelék a „hojila“ i celiakii

Dnes se tomu možná pousmějeme, ale v minulosti se lékaři skutečně domnívali, že banány mají obrovské léčebné účinky. Toto tropické ovoce se podávalo diabetikům při shazování váhy, matkám bylo doporučováno krmit jimi kojence už čtyři týdny po narození. A dlouho se předpokládalo, že banánová dieta zotavuje pacienty z celiakie.

Za „vynálezce“ banánové diety je považován doktor Sidney Haas. Ten v roce 1924 přišel s vysokokalorickou dietou, která vylučovala škroby, ale zahrnovala banány, mléko, tvaroh, maso a zeleninu. Tato strava na celiaky účinkovala velmi dobře, dieta se rozšířila a ve třicátých letech byla dokonce schválena univerzitou v Marylandu.

Doba banánům prostě přála. Odborná i laická veřejnost byla přesvědčena o jejich úžasných léčebných účincích a předpokládalo se, že celiakie díky banánům po nějaké době prostě zmizí. Doktor Haas tak v dobré víře pacientům s  doživotní autoimunitní poruchou spíše uškodil.

Dnes už víme zcela jistě, že jedinou možností pro celiaky je navždy dodržovat přísnou bezlepkovou dietu. V třicátých letech se ale věřilo, že banány nemoc vyléčí a tělo celiaka se znovu stane vůči lepku tolerantní. Nemocní tak po „vyléčení“ znovu zavedli pšenici do své stravy a mnozí z nich zdravotně znovu strádali.

Své o této léčbě ví Lindy Redmondová, jejíž celiakii „přeléčili“ banánovou dietou, když byla ještě dítě. Až do svých 66 let normálně jedla lepkové výrobky a byla přesvědčena, že je zdravá. Ve zralém věku konečně podstoupila test na autoprotilátky. Byl pozitivní. Stejně tak střevní biopsie potvrdila masivní poškození střeva.

„Moje lékařka netušila, jestli se mi střeva ještě někdy zahojí,“ vypráví dnes 74letá Lindy a vzpomíná na doby, kdy prodělala dva potraty, trpěla častými nachlazeními a bronchitidami, zácpou. Až po zavedení bezlepkové diety se její zdravotní stav zlepšil. Časem zmizely úporné zácpy i časté rýmy.

Zlatá éra banánové diety definitivně skončila v roce 1952. Tým holandského pediatra Willema Karla Dickeho identifikoval lepek jako spouštěč celiakie a na scénu nastoupila klasická bezlepková dieta, jak ji známe dnes.

Zatímco evropská lékařská komunita přijala závěry doktora Dickeho poměrně rychle, ve Spojených státech zůstávala celiakie déle nediagnostikovaná a špatně léčená. Částečně za to mohly i snahy doktora Haase. Ten novou bezlepkovou dietu neuznával a nadále proklamoval svojí banánovou dietu jako jedinou léčbu s trvalým úspěchem.

Zdroj: celiac.com