Syndrom zvýšené propustnosti střev. Západní medicína si na tento pojem teprve zvyká

Ve starověkém Řecku věřili, že určité nemoci mohou pocházet ze žaludeční nerovnováhy a podle tehdejšího označení horní části břicha hypochondrium pojmenovali všemožné „související“ zdravotní problémy jako hypochondriáza. S vývojem vědy byl koncept hypochondriázy postupně překonán, označení „hypochondr“ pro osobu, která má přetrvávající nevysvětlitelný zdravotní problém, nám ale zůstalo.

Zajímavé je, že dnes se svým způsobem k odkazu našich předků medicína vrací. Co když jsou některá chronická onemocnění skutečně spojená s disfunkčním trávicím systémem? Anglický výraz leaky gut (prosakující střevo) se v současnosti teprve pomalu dostává do povědomí lékařů.

Co přesně znamená zvýšená propustnost střeva?

Sliznice uvnitř našeho střeva pokrývá plochu asi 370 m2. Pokud je střevo zdravé, vytváří pevnou bariéru, která do krevního oběhu propouští pouze některé látky získané z potravy. Pokud se ale mezi jednotlivými buňkami střevní sliznice vytvoří příliš velké prostory, prosakují do krevního oběhu bakterie, toxiny a částečně natrávené jídlo. To může vyvolat zánět a také nerovnováhu v bakteriálním osídlení střev.

Vědecké studie ukazují, že změny v osídlení střev bakteriemi spolu se zánětem mohou hrát roli při rozvoji různých chronických onemocnění.

Už se ví, že zvýšená střevní propustnost hraje roli při některých problémech, jako je celiakie, Crohnova nemoc nebo syndrom dráždivého střeva. Otázkou je, zda zvýšeně propustné střevo může zapříčinit i problémy jinde v těle. Některé výzkumy ukazují na možnou souvislost s autoimunitními chorobami jako lupénka, diabetes 1. typu nebo roztroušená skleróza. Spojení je možné i se syndromem chronické únavy, astmatem, akné, obezitou a dokonce i duševními onemocněními. Zatím ale nejsou k dispozici klinické studie, které by příčinu a míru vlivu potvrzovaly.

Cesta ke zdravějšímu střevu

Přestože ve většině ordinací o zvýšené propustnosti střev neuslyšíte, alternativní a celostní medicína se střevy jako příčinou chronických onemocnění pracují již desetiletí. Mnohé kultury používají různé typy diet jako první pomoc, když lidé potřebují ulevit od nemoci. A podobně moc stravy připouští i západní medicína. Primárně se odstraňují potraviny, které mohou být příčinou zánětu a jejichž vyřazení z jídelníčku pozitivně podpoří střevní mikroflóru. Hovoříme o alkoholu, zpracovaných potravinách, určitých lécích a potravinách, které způsobují alergické reakce.

Je potřeba ale myslet komplexně. S největší pravděpodobností má na zvýšenou propustnost střeva vliv také stres, nadmíra cukru a nasycených tuků ve stravě.

Zdroj: Harvard Health Publishing

Bezlepkobraní v Mladé Boleslavi

Je sympatické, že prezentace a různé trhy bezlepkových výrobků se už tu i tam začínají objevovat nejen v regionálních metropolí

Bezlepkobraní v Mladé Boleslavi