woman-400574_1920

Měli by celiaci používat bezlepkové kondomy?

Ve Spojených státech amerických najdeme nepřeberné množství přírodní kosmetiky a produktů péče o tělo, které výrobci deklarují jako bezlepkové. Už před nějakým časem jsme se na Bezlepek.cz zabývali otázkou, zda má smysl vyhýbat se lepkovým produktům ve vaší koupelně. U citlivých celiaků stojí například za zvážení, zda používat šampón, balzám na rty nebo zubní pastu, kde by lepek přítomen byl. Jediným prokázaným způsobem vstřebání lepku je totiž požití, nikoli absorpce kůží.

Oblast, ve které by bylo vhodné pohlídat si přítomnost lepku, se nyní v USA přesunula z koupelen do ložnic. Tedy alespoň podle výrobců organických kondomů. Značky jako Glyde, Green Condom Club, Sustain nebo Lola nabízejí produkty pánské ochrany bez lepku.

Všechny kondomy jsou bezlepkové, ale…

Například Lola, výrobce hygienických potřeb pro ženy i muže, produkuje nově řadu kondomů bez parabenů, parfemace, kaseinu a samozřejmě lepku. Zakladatelé společnosti vysvětlují, že sice kondomy přirozeně lepek neobsahují, přidávané lubrikanty ale mohou. Lepek se totiž údajně používá jako možný emulgátor a stabilizátor při výrobě produktů osobní péče. Protože se ale nejedná o potravinu nebo léčivo, nemusí výrobci alergeny deklarovat jako přítomnou složku.

Nová vlna bezlepkových kondomů ukazuje, že výrobci hledají další způsoby, jak své produkty odlišit. Použití prémiového výrobku bez lepku přijde v přepočtu asi na 20 Kč.

Zdroj: celiac.com