2018-07-01 Lepek stojí za třemi typy onemocnění

Lepek stojí za třemi typy onemocnění. Celiakie je nejvážnější

Život bez pšenice a dalších obilnin, které obsahují zapovězený lepek, není jednoduchý. Je to ale jediná možná cesta, pokud se u člověka projeví některá ze tří nemocí s lepkem provázaných. Vedle intolerance a alergie na lepek může za obtížemi stát i celiakie. Ta je ze zmíněných onemocnění nejvážnější, především proto, že při ní imunitní systém napadá vlastní tkáně.

Intolerance a celiakie se na první pohled projevují podobně. Bolesti břicha, průjmy, bolesti kloubů a velká únava, to vše pacienty shodně trápí, pokud konzumují lepek. V současné době medicína nezná žádný specifický marker vhodný pro diagnostiku intolerance. Pokud u pacienta testy vyloučí celiakii, lze diagnózu intolerance potvrdit pouze efektem bezlepkové diety. Když u pacienta příznaky vymizí a vrátí se zpět až při znovuzatížení lepkem, nezbývá, než lepek z jídelníčku vyřadit. Nesnášenlivost lepku se jinak označuje také jako citlivost na lepek nebo neceliakální glutenová senzitivita.

Oproti intoleranci je celiakie výrazně zákeřnější chorobou a ne nadarmo se označuje jako chameleon. Může se projevovat jinak než rozhozeným trávením. Pacienti s celiakií trpí ekzémy, psychickými obtížemi, neurologickými problémy nebo zdánlivě nemají příznaky žádné. Uvnitř těla ale nemoc škodí. Autoimunitní charakter nemoci je nebezpečný tím, že lepek stimuluje tělo k napadání vlastních tkání. Tenké střevo celiaka postupně atrofuje a čím déle celiak lepek jí, tím větší škodu na střevě nemoc napáchá.

Protože tělu nefunguje dobře orgán, který vstřebává důležité živiny z potravy, přichází časem problémy spojené s podvýživou a malnutricí, kdy chybí základní živiny, vitamíny, stopové prvky atd. V těle se pak spouští přidružené problémy, chudokrevnost, osteoporóza nebo další autoimunitní poruchy. Celiakie je nebezpečná tehdy, pokud o ní nemocný neví.

Třetím typem zdravotního problému spojeného s lepkem je alergie. Nejčastěji přicházejí příznaky velmi krátce po konzumaci lepku. Během několika minut až desítek minut začne postiženého svědit v ústech a krku, přichází bolesti žaludku, průjem, nadýmání nebo kopřivka. Ve vzácných případech může vést až k anafylaktickému šoku, život ohrožujícímu stavu. Na rozdíl od celiakie se alergie může v životě objevit a zase odeznít. Diagnóza se stanovuje pomocí krevních nebo kožních testů na alergologii.

Je bezlepková dieta špatná pro vaše srdce?

Existuje podezření, že neceliaci, kteří drží bezlepkovou dietu, čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění. Výsledek roz

Je bezlepková dieta špatná pro vaše srdce?