Užívání marihuany vede k úlevě při střevních zánětech. Vědci toho chtějí využít v léčbě

Uživatelé konopí už nějaký čas popisují pozitivní vliv této drogy na projevy nespecifického střevního zánětu (nazývaného také idiopatický střevní zánět, IBD). Nejčastěji mezi IBD patří ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Sledovanou úlevu od příznaků nyní může vysvětlit výzkum dvou spolupracujících univerzit v Massachusetts (USA) a Bathu (Velká Británie). Vědci věří, že jejich zjištění časem umožní vyvíjet nové léky pro zanícená střeva milionů lidí na celém světě.

„Ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou trpí čím dál víc i pacienti s celiakií. Jejich imunitní systém je pod trvale zvýšeným antigenním tlakem, který vytváří podmínky pro vznik přidružené autoimunitní choroby,“ vysvětluje k problematice IBD MUDr. Bára Bahníková z Bezlepek.cz.

Poznání o vlivu marihuany na zánětlivé procesy bylo dlouho založeno pouze na pozorování nemocných pacientů. Vědci nyní díky výzkumu na myších rozumí procesu na molekulární úrovni a popisují, jak se na kontrole zánětu ve střevech podílejí tzv. endokanabinoidy a kanabinoidy.

Podle výzkumníků jsou na povrchu epitelových buněk speciální molekuly, které jednak pomáhají odstraňovat z těchto buněk nebezpečné toxiny, a nadto dokáží „vypnout“ zánětlivou odezvu střeva. Reakce probíhá díky endokanabinoidu, který vzniká přirozeně v těle a je velmi podobný kanabinoidním molekulám nacházejícím se v konopí.

Pokud není endokanabinoid přítomný, probíhá ve střevě kvůli napadání buněk imunitního systému nekontrolovaně zánět. Vedoucí výzkumu Beth A. McCormicková, PhD věří, že řízené zavádění kanabinoidů do těla může simulovat vlastní produkci endokanabinoidů a zánět tak zmírňovat.

„Přestože naše bádání pravděpodobně vysvětluje, proč uživatelé marihuany pociťují ústup symptomů IBD, musíme si uvědomit, že jsme efekt konopí zatím hodnotili pouze u myší, ne u lidí. Věříme ale, že naše zjištění pomohou hledat nové cesty, jak střevní zánět léčit,“ uzavírá jeden z výzkumníků, profesor Mrsny z Bathské univerzity.

Více na ScienceDaily.com.

Kozí mléko je in!

Trpíte nesnášenlivostí kravského mléka? Nezoufejte a dejte si to kozí! Někdo tvrdí, že má typické...

Kozí mléko je in!