Velká Británie: výrobci potravin získají finance na inovace bezlepkových výrobků

Potravinářské podniky ve Velké Británii mají příležitost oživit či rozšířit svoje podnikání, pokud zainvestují do výroby výživných a cenově dostupných bezlepkových potravin. Britská vláda se finanční injekcí snaží rozhýbat inovace a ulehčit celiakům život. Grantová podpora se netýká pouze výroby potravin, ale také vývoje diagnostiky této nemoci a využití elektronických aplikací pro samosledování celiaků.

Podpora producentů bezlepkových potravin má pomoci k větší dostupnosti bezlepkového jídla, zavádění nových surovin do výroby, zlepšování textury, nutričních a chuťových vlastností výrobků.

Spuštění grantu přichází v roce, kdy nezisková organizace Celiac UK slaví významné 50leté výročí své existence. Zmíněnou grantovou podporu rozjíždí ve spolupráci se státní agenturou na podporu investic Innovate UK.

Výše příspěvku, o který mohou výzkumníci a podniky žádat, se v přepočtu pohybuje mezi 1,4 a 7 miliony korun. Projekt počítá se spolufinancováním zapojených subjektů a celkový objem investovaných peněz má dosáhnout v přepočtu 143 milionů korun. Pro začátek se podařilo shromáždit 21 milionů, větší část od státní Innovate UK, menší část z darů.

„Počet diagnostikovaných celiaků rok od roku roste. Globálně se jedná o skvělou příležitost pro britský výzkum i podnikatele. Navíc inovace v této oblasti budou mít skutečný a pozitivní dopad na životy lidí, z čehož jsme nadšení,“ uzavírá Sarah Sleetová, výkonná ředitelka společnosti Celiac UK.

Více informací na NewFoodMagazine.com.