bird-3058712_1920

Celiakie snižuje zásoby vajíček ve vaječnících a snižuje tak plodnost, tvrdí vědci

Používaným ukazatelem dostatečné funkce vaječníků je tzv. antimülleriánský hormon (AMH). Protože jej produkují buňky okolo vajíček, souvisí jeho hladina s počtem vajíček ve vaječnících. Při nízké hladině AMH se u žen projevují poruchy ovulace a potíže s otěhotněním. Vědci nyní zjistili, že ženy s celiakií vykazují v reprodukčním věku snížené hladiny AMH. Navíc čím delší dobu se pacientka s celiakií neléčí, tím je hormonu méně.

Na začátku výzkumu si vědci kladli otázku, jaký vliv má celiakie na reprodukci ženy, konkrétně na ovariální rezervu, tedy zásobu vajíček ve vaječnících. V rámci výzkumu proto sledovali u pacientek jednak hladinu některých hormonů zjistitelných z krve, dále množství antrálních folikulů (zralých folikulů před ovulací) a objem vaječníků.

Tým odborníků gastroenterologie, biochemie a gynekologie a porodnictví zkoumal 86 žen ve věku od 18 do 45 let, z nichž 46 trpělo celiakií. Reprodukční kondici žen zjišťovali vědci pomocí odběrů krve na začátku menstruačního cyklu. Sledovala se hladina folitropinu (hormonu stimulujícího folikuly), luteinizačního hormonu, estradiolu, prolaktinu a AMH.

Pokud šlo o průměrný věk, index tělesné hmotnosti nebo průměrnou gynekologicko-porodní historii, jako jsou prodělaná těhotenství, porody nebo potraty, neprokázaly výsledky žádné významné rozdíly mezi celiačkami a kontrolní skupinou. Dále nebyly zjištěny významné rozdíly mezi skupinami z hlediska průměrných hladin většiny hormonů, tedy až na AMH.

Hladina antimülleriánského hormonu celiaček byla oproti zdravým ženám výrazně nižší a v neprospěch ovariární rezervy zjevně hraje i doba, po kterou pacientka celiakií trpí. Čím delší trvání, tím výraznější pokles. Výsledky výzkumu napovídají, že obzvláště z dlouhodobého pohledu může nemoc snížit zásoby vajíček a negativně tak ovlivnit plodnost ženy.

Zdroj: celiac.com

 

Dokáží vědci deaktivovat celiakii?

Nedávno jsme vám představili Chaitana Khoslu, vědce Stanfordovy univerzity, který patří mezi současnou špičku výzkumu...

Dokáží vědci deaktivovat celiakii?
Jaké jsou formy celiakie

Celiakie se vyskytuje v různých formách. Podle internisty Jiřího Latty z Baťovy nemocnice ve Zlíně lékaři u této nemoci klasifi

Jaké jsou formy celiakie