bird-3058712_1920

Celiakie snižuje zásoby vajíček ve vaječnících a snižuje tak plodnost, tvrdí vědci

Používaným ukazatelem dostatečné funkce vaječníků je tzv. antimülleriánský hormon (AMH). Protože jej produkují buňky okolo vajíček, souvisí jeho hladina s počtem vajíček ve vaječnících. Při nízké hladině AMH se u žen projevují poruchy ovulace a potíže s otěhotněním. Vědci nyní zjistili, že ženy s celiakií vykazují v reprodukčním věku snížené hladiny AMH. Navíc čím delší dobu se pacientka s celiakií neléčí, tím je hormonu méně.

Na začátku výzkumu si vědci kladli otázku, jaký vliv má celiakie na reprodukci ženy, konkrétně na ovariální rezervu, tedy zásobu vajíček ve vaječnících. V rámci výzkumu proto sledovali u pacientek jednak hladinu některých hormonů zjistitelných z krve, dále množství antrálních folikulů (zralých folikulů před ovulací) a objem vaječníků.

Tým odborníků gastroenterologie, biochemie a gynekologie a porodnictví zkoumal 86 žen ve věku od 18 do 45 let, z nichž 46 trpělo celiakií. Reprodukční kondici žen zjišťovali vědci pomocí odběrů krve na začátku menstruačního cyklu. Sledovala se hladina folitropinu (hormonu stimulujícího folikuly), luteinizačního hormonu, estradiolu, prolaktinu a AMH.

Pokud šlo o průměrný věk, index tělesné hmotnosti nebo průměrnou gynekologicko-porodní historii, jako jsou prodělaná těhotenství, porody nebo potraty, neprokázaly výsledky žádné významné rozdíly mezi celiačkami a kontrolní skupinou. Dále nebyly zjištěny významné rozdíly mezi skupinami z hlediska průměrných hladin většiny hormonů, tedy až na AMH.

Hladina antimülleriánského hormonu celiaček byla oproti zdravým ženám výrazně nižší a v neprospěch ovariární rezervy zjevně hraje i doba, po kterou pacientka celiakií trpí. Čím delší trvání, tím výraznější pokles. Výsledky výzkumu napovídají, že obzvláště z dlouhodobého pohledu může nemoc snížit zásoby vajíček a negativně tak ovlivnit plodnost ženy.

Zdroj: celiac.com