Detektivové, kteří „očucháním“ odhalují lepek. Na kolik přijde asistenční pes?

Někteří celiaci trpí tak extrémními zdravotními problémy po požití lepku, že jsou ochotni přistoupit i na nezvyklá preventivní opatření, která by konzumaci kontaminovaného jídla zabránila. Jednou z možností, která zatím není příliš rozšířená, je pořídit do rodiny asistenčního psa. Ten lepek v jídle jednoduše „vyčmuchá“ a zahlásí.

Vycvičený pes, na kterého se celiak může spolehnout, samozřejmě něco stojí. Každý asistenční pes prochází tréninkem a certifikací, což celkově zabere asi rok. Podle zahraničních zdrojů pak pořizovací cena speciálního psího hlídače lepku přijde v přepočtu přibližně na 350 tisíc korun.

Psích hrdinů, kteří již pomáhají svým páníčkům předcházet vážným symptomům celiakie, po světě už pár běhá. Patří mezi ně třeba Willow, fenka německého krátkosrstého ohaře, oddaně sloužící v rodině celiaka v Michiganu v USA. Úspěšnost Willow při hledání lepku v jídle dosahuje okolo 95-98 %.

A jak citlivý čich vlastně psi mají? Na tuto otázku je těžké odpovědět i pro odborníky. Záleží totiž na mnoha okolnostech a citlivost se může lišit podle podmínek i u jednoho psa. Údajně ale vycvičení psi detekují okolo 5 PPM lepku a někteří dokonce spolehlivě odhalí i pouhé 1 PPM. Pro představu, 1 PPM (parts per milion) odpovídá například 1 miligramu lepku v kilogramu jídla.

Zdroj: celiac.com

Mohly by nanočástice léčit celiakii?

Mohly by se specifické nanočástice stát základem pro možný lék na celiakii. Výsledky preklinické studie na zvířatech jsou podle

Mohly by nanočástice léčit celiakii?