Vědci zjistili, že střevní kmenové buňky myší, které se po 24 hodin postily, disponují při kultivaci dvojnásobnou regenerační kapacitou než buňky myší, které nehladověly. Studie dokládá, že půst u střevních buněk přepíná spalování sacharidů na spalování tuků. A právě oxidace mastných kyselin významně ovlivňuje funkci těchto střevních buněk. Navíc autoři studie zjistili, že lepších regeneračních schopností dosahují kmenové buňky i tehdy, pokud se u myší hladovění chemicky napodobuje.
Střevní buňky ztrácejí s věkem přirozenou schopnost regenerovat. Především starší lidé mají kvůli tomu problém zotavit se z různých gastrointestinálních onemocnění a poruch. Pokusy na myších ukázaly, že se regenerace napodobením půstu zlepšuje i u starších jedinců. Výzkum tak může významně pomoci celiakům v letech vypořádat se s onemocnění střev.
Držení půstu při regeneraci střevní výstelky může probíhat svobodně, bez nutnosti schválení Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA ve Spojených státech amerických).
Zvýšení regenerační kapacity střevních buněk ale není jediný vědecky prokázaný přínos půstu. Studie z Yaleovy univerzity zjistila, že při dietě či půstu dochází k produkci kyseliny beta-hydroxymáselné. Tato sloučenina tlumí zánětlivou odezvu u některých onemocnění, například diabetu 2. typu, Alzheimerovy choroby, aterosklerózy atd.
A do třetice pozitivního působení na tělo, půst snižuje hladinu glutathionu, látky, která hraje významnou roli při likvidaci metabolického odpadu a detoxifikace, mimo jiné také u bílých krvinek, tzv. T-buněk. Bez glutathionu zůstávají bílé krvinky neaktivní a „hibernují“. To je nežádoucí stav například při boji s infekcí. U autoimunitních poruch, kdy tělo napadá samo sebe, však utlumení činnosti T-buněk může být prospěšné.
Že půst hladinu glutationu v těle skutečně snižuje, prokázala studie v Lucembursku, která testovala vliv 7denního hladovění na zdravých dobrovolnících. Několikadenní postění ale může být použito ke zmírnění symptomů autoimunitního onemocnění pouze za předpokladu, že člověk je jinak zdráv a jeho aktuální zdravotní stav nevyžaduje plnou aktivitu T-buněk!
Zdroj a více informací k tématu na celiac.com.