farmers-market-1213097_1920

Podzimní tipy, jak z potravin vytěžit co nejvíce vitamínu C

S příchodem chladného podzimu a rostoucím počtem viróz v okolí jsme se podívali „na kobylku“ vitamínu C. Jak známo, pro pevné zdraví a fungující imunitu je tento vitamín důležitý, nejen u celiaků. Jeho nedostatek stojí za únavou, zhoršeným metabolismem aminokyselin nebo špatným růstem. Dlouhodobý deficit může způsobit kurděje, dříve známé u námořníků a dnes se vyskytující ve velmi chudých oblastech třetího světa.

Vařit či sušit?

Potraviny bohaté na „céčko“ se doporučuje konzumovat v syrovém stavu, ne vždy to však jde nebo chceme. Nejste-li skalním příznivcem raw stravování, objevují se ve vaší kuchyni také konzervované nebo sušené plody, ovoce a zelenina. Jaký konkrétní vliv na obsah vitamínů mají různé druhy tepelného zpracování?

U vaření například záleží na délce varu. Každých pět minut varu se ztratí zhruba 10 % vitamínu C. Podle vědců například po 30 minutách vaření ztratily zkoumané druhy zeleniny mezi 50‒65 % vitamínu C.

Neblahý vliv na jeho obsah má také přítomnost vzdušného kyslíku, protože ke značným ztrátám „céčka“ dochází také oxidací. Například džusu při pokojové teplotě stačí asi měsíc, aby se vitamín vytratil. Oxidace stojí také za vysokým úbytkem vitamínu C při sušení plodů, a to i při relativně nízké teplotě.

Doporučení na závěr

Jaká tepelná úprava potravin je tedy k vitamínu C nejšetrnější? Asi vás nepřekvapí, že dušení. Pokud připravujete třeba zeleninu vařením, dbejte na co nejkratší dobu varu.

Přemýšlíte-li nad nejvhodnějším způsobem uchování plodů jako je rakytník, rybíz nebo šípek, zkuste je zamrazit.

Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA

Jak se bohužel zvyšují počty lidí trpících celiakií ve světě a to v různých věkových skupinách, přináší tato skutečnost i řadu

Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA
Kozí mléko je in!

Trpíte nesnášenlivostí kravského mléka? Nezoufejte a dejte si to kozí! Někdo tvrdí, že má typické...

Kozí mléko je in!