pastika-pixabay

Rillettes? Česká vepřovka na francouzský způsob

Chladné listopadové dny přímo vybízejí k pomalému pečení masa, které provoní celý byt. Pokud máte chuť vyzkoušet něco nového, upečte si domácí  rillettes [rijet]. Tato masová pomazánka je geniálně jednoduchá a může posloužit také jako inspirace pro předvánoční „chuťovky“ nebo i drobný vánoční dárek. Sterilované rillettes vydrží v ledničce několik týdnů.

Základ receptu tvoří kvalitní vepřový bůček nebo jiné tučné maso. Ve Francii, odkud tato pochoutka pochází, milují například kachní nebo husí variantu. Maso se nakrájí na kostky dlouhé asi 3 cm, osolí a opepří se, podlije bílým vínem a pomalu se peče při nižší teplotě až osm hodin. Charakter rillettes tvoří přidané ingredience jako česnek, rozmarýn nebo tymián a záleží jen na vašich preferencích.

Rillettes je hotové, když se maso rozpadá a vytvoří kompaktní hmotu, podobně jako hrubší paštika. Horká masová směs se naplní do skleniček, které je možné i sterilovat a zajistit tak delší trvanlivost.

Příprava sice jednoduchého, ale časově náročnějšího receptu nemusí být pro každého. Máte-li chuť na kvalitní českou paštiku, doporučujeme vyzkoušet Poctivou selskou z Kosteleckých uzenin. Receptura a struktura paštiky je velmi podobná domácí pochoutce, neobsahuje lepek a mléko.

poctiva-pastikaDobrou chuť a krásný podzim!

 

Linecké a plněné ořechy

Ke klasickým druhům, které na míse s cukrovím nesmí chybět, patří linecké a ořechy. Vyzkoušejte je...

Linecké a plněné ořechy
Jak na moravské bezlepkové koláče

Za dlouhých zimních večerů nebo při sychravém víkendovém odpoledni možná zbude čas na trochu složitější přípravu dobrot. Napřík

Jak na moravské bezlepkové koláče
Borůvkový koláč s mascarpone

Protože je stále, a nějaký ten týden ještě bude, sezóna borůvek, přinášíme další recept na borůvkový bezlepkový koláč, který ni

Borůvkový koláč s mascarpone