bread-2755097_1920

S lepkem by měli šetřit i lidé bez celiakie, varují vědci

U osob trpících celiakií, alergií na lepek nebo neceliakální lepkovou intolerancí lepek do jídelníčku bez pochyb nepatří. Jak je to ale s konzumací lepku u zdravé populace? Vliv lepku na zdraví se rozhodli prozkoumat vědci z Dánské Kodaně mimo jiné také proto, že neustále narůstá počet lidí, kteří si bezlepkovou dietu volí dobrovolně.

Už z dřívějších vědeckých studií vyplývá, že kromě lepku má na zdraví vliv také množství vlákniny, kterou sníme.

Zdravější střevní osídlení, méně nadýmání a nižší váha

Podle vědců nižší příjem lepku při dostatečné konzumaci vlákniny tělu jednoznačně prospívá. Zdravější střevní osídlení příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav člověka, fungování střev a vede také k menší plynatosti. Změněné osídlení střev při nízkolepkové stravě navíc pozitivně ovlivňuje váhu, protože tělo výkonněji spaluje. Vedlejším efektem je tak mírný úbytek tělesné hmotnosti.

K těmto závěrům došel tým dánského profesora Olufa Pedersena z Kodaňské univerzity během pozorování 60 zdravých dospělých Dánů a Dánek středního věku. Zúčastnění jedinci podstoupili dva osmitýdenní cykly s nízko- a vysokolepkovou hlídanou dietou (2 versus 18 gramů lepku na den), oddělené šestitýdenní vymývací pauzou s normální dávkou lepku ve stravě (12 gramů lepku na den). V množství přijímaných kalorií a živin nebyl mezi dvěma cykly rozdíl, ve skladbě vlákniny ale ano.

Pšeničná a žitná vláknina byla nahrazena především zeleninou, hnědou rýží, kukuřicí, ovšem a quinoou. Podle vědců má právě změna ve skladbě stravy pozitivní dopady na zdraví, možná více než samotné vyřazení lepku.

Z výsledků studie vyplývá, že u nízkolepkové a bezlepkové diety je pro zdraví extrémně důležitá pestrost ve stravování a dostatečný příjem vlákniny. Při konzumaci bezlepkových výrobků, které jsou často na vlákninu chudé, je potřeba vyhledávat čerstvé a co nejméně zpracované potraviny, upozorňuje profesor Pedersen.

Zdroj: ScienceDaily.com