pulse-818378_1920

Dermatitis herpetiformis. Kožní projevy celiakie se dlouhá léta léčily chybně

Drobné svědivé puchýřky nápadně podobné oparu jsou nejčastějším kožním projevem celiakie. Protože chorobu popsal L. A. Duhring, pojmenovává se dermatitis herpetiformis také jako Duhringova nemoc. Nejedná se o „komplikovanější“ průběh celiakie, ale o jeden z projevů této autoimunitní choroby. Další příznaky celiakie se mohou vyskytnout současně s kožními projevy.

Dermatitis herpetiformis. Zdroj: wikiskripta.eu
Dermatitis herpetiformis. Zdroj: wikiskripta.eu

Puchýřkovitá vyrážka nejčastěji postihuje loketní a kolenní jamky, hlavu (kštici), trup nebo hýždě. Puchýřky se objevují jednotlivě i ve skupinkách. Výrazné kožní projevy se až do 60. let léčily chybně jako čistě kožní onemocnění. Teprve v roce 1966 se zjistilo, že ¾ nemocných vykazují stejné postižení sliznice tenkého střeva jako celiaci, a konečně se začala předpokládat určitá souvislost mezi nemocemi.

Léčba dermatitis herpetiformis stojí a padá na přísném doživotním dodržování bezlepkové diety, stejně jako „klasická“ celiakie. K ústupu kožních projevů může dojít až po několika měsících od zavedení diety. Navíc se nedoporučuje užívat jód, který projevy onemocnění zhoršuje.

Zdroj: Wikiskripta.eu

Superpotraviny z českých luhů a hájů

Když se dnes řekne superpotravina, představí si většina z nás spíše nějakou exotickou, hůře dostupnou potravinu...

Superpotraviny z českých luhů a hájů