6 druhů exotického ovoce, které vám prospěje!

Lokální plodiny mají tvořit základ našeho jídelníčku. Čas od času ale člověka přepadne touha vyzkoušet něco nového a dopřát jazýčku nezvyklé chutě. Dnes se nechte inspirovat šesti druhy exotického ovoce, které skvěle chutná, ale především je i zdraví prospěšné.

Granátové jablko

Sladkokyselé ovoce ze Středozemí nabízí mnoho prospěšných látek, není ale jednoduché je z granátového jablíčka získat. Pod tvrdou slupkou najdeme pouzdra, v nichž se ve sladkém míšku v jednotlivých „přepážkách“ nachází přes 600 semen. Slupka a pouzdra semen obsahují hořké a trpké látky, taniny, proto se z jablka využívá především šťáva. Plody jsou bohaté na vápník, fosfor, železo, hořčík a velké množství sodíku, draslíku a vitamínů skupiny B.

fruits-3940021_1920Papája

Nízký obsah kalorií, nespočet vitamínů a minerálů, to jsou přednosti tohoto velkého plodu připomínajícího tykev. Na rozdíl od ní ale nabízí šťavnatou a sladkou dužinu. Věděli jste, že enzym papain podporuje trávení a má protizánětlivé účinky? Semena papáji dokáží vyhánět z těla hlísty! Papáju se nedoporučuje konzumovat v těhotenství a době kojení.

fruit-3717773_1920Dračí ovoce

Nejznámější, široce pěstovaný druh známý i z našich obchodů, má červenou slupku a bílou dužninu s množstvím drobných, černých semínek. Tuhá slupka plodů nese odstávající šupiny, jejichž špičky mohou být zbarvené zeleně. Jemně nasládlá dužina chuťově připomíná meloun či kiwi a obsahuje množství železa, vápníku a fosforu. Dračí ovoce je bohaté na vitamíny B, C, E a také fenolové sloučeniny, které snižují hladinu kyseliny močové v krvi a fungují jako prevence dny.

fruit-2477516_1920Fíky

Zvláštní plod fíku je ve skutečnosti dužnatá baňka obsahující mnoho květů. Obsahují mnoho vlákniny, vitamíny A, B1 a B2, hořčík, draslík a také železo. Plod fíku ve skutečnosti

fig-972271_1920Mango

Tropické ovoce, pocházející pravděpodobně z Asie, je výborným zdrojem vitamínů A, C, beta karotenu, draslíku a vlákniny. Obsahuje málo tuku a sodíku. Ideální nejen k přímé konzumaci, ale také jako příloha k masům a omáčkám.

mango-642957_1920Liči

Čínské ovoce rostoucí na stromech dorůstajících výšky až 20 metrů, pochází z Asie. Nápadné oranžové plody s kožovitou slupkou rostou ve visících shlucích. Zralé plody po oloupání nabízí slonově bílý, narůžovělý až namodralý skelný míšek, který se snadno oddělí od nejedlého semena. Proč si liči dopřát? Efektivně bojuje s volnými radikály a obsahuje velké množství vlákniny a také vody.

lychees-605397_1920Marakuja

Květy marakuji, neboli mučenky, jsou skutečnou pastvou pro oči. Pastvu pro chuťové pohárky představují její plody. Marakuja obsahuje vlákninu, která snižuje chuť k jídlu. Krom toho v exotických bobulích najdete železo, množství bílkovin, stejně jako vitamíny A, B a C.

passion-fruit-2327458_1920

Co to je celiakie a jak souvisí s lepkem

Celiakie, je nemoc, která nemá ještě zcela ustálený název a můžeme ji najít pod dalšími jmény jako celiakální sprue nebo gluten

Co to je celiakie a jak souvisí s lepkem