bochniky-chleba

Čerstvé pečivo z 3D tiskárny? Vědci ho umí obohatit o laktobacily

Gastronomická budoucnost už klepe na dveře! Jedním z pravděpodobných trendů, které nás v dohledné době čekají, jsou personifikované potraviny vzniklé pomocí 3D tisku. Předpokládá se, že díky němu bude například možné vytvořit pečivo „na míru“ lidem trpícím jednou či vícero potravinovými nesnášenlivostmi. Pokud vás představa budoucnosti s „amarouny“ neděsí, přečtěte si, jak jsou vědci v jejím objevování daleko.

Jídlo vytištěné na 3D tiskárně je stále poměrně neprobádanou kategorií. Skupina výzkumníků nyní pracuje na vytváření „potravinových struktur na bázi obilovin“ obohacených o probiotika. Houska zní samozřejmě lépe než potravinová struktura, podle vědců je ale jen otázka času, než začne jídlo z tiskárny to skutečné věrně napodobovat.

Pečivo jako zdroj probiotik?

Pokusy s 3D tiskem měly za cíl zjistit, zda by tato metoda výroby byla efektivním způsobem začlenění probiotik do pečiva. Probiotika, jak vědci zdůrazňují, mohou při přiměřené konzumaci lidskému zdraví velmi prospět. Většina dostupných potravin ale pochází z mlékárenského průmyslu, což některým lidem nevyhovuje kvůli alergii nebo nesnášenlivosti laktózy.

Jak celý proces vypadá? Tiskárna nejprve speciálními tryskami podle předem daného programu vytlačí syrové těsto obohacené o probiotika a vzniklá struktura se upeče. Vědci testovali několik podob matice, soustřednou nebo v podobě plástve, měnili také teploty pečení. Až po rychlém ochlazení těsta bylo možné na vzorcích provést mikrobiologické a statistické analýzy.

Foto: Lu Zhang, Yimin Lou, Maarten A. I. Schutyser
Foto: Lu Zhang, Yimin Lou, Maarten A. I. Schutyser

Ukázalo se, že díky 3D struktuře těsta lze ve výsledném „pečivu“ udržet dostatečný počet životaschopných probiotik. To klasické pečení nezvládne. Přežití probiotik totiž závisí na teplotě, době pečení a také vlhkosti těsta. 3D tisk umožňuje vytvořit strukturu těsta s vysokým poměrem povrchu k objemu a urychlit tak proces vysoušení a pečení těsta.

Autory vědecké studie jsou Lu Zhang, Yimin Lou a Maarten A. I. Schutyser.

Zdroj textu a obrázek: Sciencedirect.com

S rýží by se to nemělo přehánět

Rýže je velmi chutná potravina a mnoha celiatikům slouží jako častá příloha, protože je přirozeně bezlepková. Jenže spolu s moř

S rýží by se to nemělo přehánět