par

„Chceme dítě a nejde to.“ Jak celiakie ovlivňuje plodnost?

Přestože výzkumy sledující vliv celiakie na plodnost se v mnohých závěrech ne zcela shodují, v tom zásadním mají vědci jasno. Především neléčená celiakie může představovat významnou překážku při zakládání rodiny, a vypadá to, že to platí pro ženy i pro muže.

Nehostinné tělo

Možná si řeknete, jak může onemocnění střev ovlivnit plodnost? Celiakie ale nenapadá pouze trávicí trakt. Poškozuje samozřejmě sliznici tenkého střeva, především ale toto autoimunitní onemocnění trvale dráždí imunitní systém. V těle  se objevují různé chronické záněty, přidružuje se onemocnění štítné žlázy, cukrovka, neurologické obtíže nebo migrény. Navíc je nemoc spojována s nedostatkem živin. Dohromady se nejedná o ideální podmínky pro otěhotnění.

Podle lékařů je důležité odhalit celiakii u ženy co nejdříve a o dítě se snažit ideálně ve fázi remise nemoci. Odhaduje se, že u podchycených celiaček je šance na početí srovnatelná jako u žen bez této nemoci.

Na přísnou bezlepkovou dietu nezapomínejte především v těhotenství

Pro početí a zdravé těhotenství je důležité, aby se nastávající maminka s celiakií důsledně vyhýbala lepku. Důvodů je hned několik. Při konzumaci lepku se tělo celiaka vysiluje, objevuje se zánět a autoimunitní reakce. Střevo navíc nefunguje optimálně a nevstřebává tolik živin, kolik by mohlo. To je u těhotných velmi důležité a především chybějící železo nebo vitamín D mohou těhotenství opět komplikovat. Více informací o péči v těhotenství se dozvíte v dřívějším článku Bezlepek.cz zde.

Muži celiaci

Do teď byla řeč pouze o ženách, neléčená celiakie ale může vést k problémům s početím i u mužů, tedy alespoň podle některých studií. Konkrétně se u nich častěji objevují netypické nebo hůře pohyblivé spermie a nevyrovná hladina hormonů. Podle vědců ale bezlepková dieta přináší dobré výsledky i u mužů a její zavedení u celiaků zvyšuje šanci na početí.

Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA

Jak se bohužel zvyšují počty lidí trpících celiakií ve světě a to v různých věkových skupinách, přináší tato skutečnost i řadu

Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA
Kde koupíte bezlepkové Juliány a Olmíky

V našem seriálu se dnes zaměříme na to, kde se dají koupit dvě bezlepkové dobrůtky a to tvarohoví Olmíci a Julináni. Oba mléčné

Kde koupíte bezlepkové Juliány a Olmíky
Šťastný nový rok 2016 přeje Bezlepek

Šťastný celý nový rok 2016 a především hodně zdraví a optimismu při zvládání každodenních potíží s nemocí přeje svým čtenářům p

Šťastný nový rok 2016 přeje Bezlepek