socha

Trpí mladiství celiaci častěji poruchami příjmu potravy?

Anorexie a bulimie, dva strašáci rodičů dospívajících dětí. Podle odborníků jejich vzniku nahrává kult štíhlosti, přehnaná sebekontrola a touha po zdravém životním stylu. Co když mladiství navíc trpí celiakií, která vyžaduje přísné dodržování bezlepkové stravy? Vědci se domnívají, že riziko rozvoje poruchy příjmu potravy je u těchto dětí vyšší.

Bezlepková dieta u celiaků chrání zažívací trakt od chronického zánětu, nepříjemných zažívacích obtíží a mnoha dalších projevů nemoci. Dříve provedené studie potvrdily, že nutnost neustále hlídat stravování může u některých lidí způsobit stres a zvýšit riziko nevhodného stravovacího chování. Stačí pak velmi málo, aby se rozjela porucha příjmu potravy.

Mezi PPP (poruchy příjmu potravy) řadíme především mentální anorexii, bulimii a záchvatovité přejídání. Často není ani u blízké osoby jednoduché rozpoznat signály, že ji porucha příjmu potravy postihla. Například odpírání si jídla u mentální anorexie je často doprovázeno zvýšeným zájmem o něj. Nemocní rádi vaří, sbírají recepty a hostí všechny ostatní. Jen ne sebe.

Jak je to tedy u mladých celiaků? Tým výzkumníků z Izraele posbíral data od 136 pacientů, mezi nimiž objevili 7 % mužů a 19 % žen s poruchou příjmu potravy. Zjednodušeně, typický dospívající pacient s PPP byl ženského pohlaví, spíše starší a s nadváhou. Podle vědců se jedná o významný počet dospívajících celiaků.

V rámci výzkumu se také ukázalo, že skutečně důsledně bezlepkovou dietu dodržuje pouze asi třetina respondentů.

Zdroj: celiac.com

Kozí mléko je in!

Trpíte nesnášenlivostí kravského mléka? Nezoufejte a dejte si to kozí! Někdo tvrdí, že má typické...

Kozí mléko je in!