zizala

Vermikompostování: když se o slupky z kuchyně postarají žížaly

Založit si malý domácí kompost není nikterak náročné. Jeho provozem se elegantně zbavíte domácího bioodpadu, nadto získáte zdroj humusu pro domácí květiny nebo do balkonové zahrádky. Žížalí kompostér je ideální pro byty a rodinám bez zahrady nabízí skvělou příležitost být v souladu s koloběhem přírody.

Nejčastěji se pro domácí kompostování používají žížaly kalifornské, protože jsou žravé a rychle se množí. Špatně však snášejí výkyvy teplot, a proto naši venkovní zimu zpravidla nepřežijí. Pokud domácí vermikompost chcete mít třeba na balkoně, počítejte s tím, že s nástupem chladných měsíců bude třeba kompostér zazimovat například v chodbě.

Jako vermikompostér poslouží téměř jakýkoli systém několika na sobě poskládaných nádob. Můžete si pořídit designovou záležitost za dva až tři tisíce korun nebo si ho vlastnoručně vyrobit ze starých kýblů s víkem. Na několika místech po Česku se navíc pořádají pravidelné semináře, kde si kompostér vyrobíte a odnesete si i cenné rady k jeho vedení.

„Žížaly mlaskají, když je krmím“

Péče o malé bezobratlé pomocníky není nikterak náročná. Žížaly se ubytují zprvu do horního patra vermikompostéru do podestýlky z hlíny, novinového papíru nebo natrhaných plat od vajec. Dolní patro, oddělené děrovaným víkem, zůstává prázdné a sbírá odtékající přebytečnou tekutinu. Tento „žížalí čaj“ se využívá jako hnojivo.

Do vrchního dílu vermikompostéru se začne přidávat bioodpad, pro který si žížaly z nižších vrstev vylézají. Žížaly jsou světloplaché a o přílišnou pozornost nestojí. Někteří vermikompostéři ale tvrdí, že z vnitřku nádob slyší, jak si žížaly spokojeně slupky od ovoce a zeleniny chroupou.

Časem zjistíte, co vašim žížalám chutná nejvíce a kolik potravy zhruba potřebují. Kromě slupek ovoce a zeleniny a různých odkrojků nepohrdnou ani kávovou sedlinou nebo čajovými sáčky. Naopak jim příliš nesvědčí cibule, zázvor nebo citrusy.