mikroskop

3D mini-střevo: zjednodušená tkáňová kultura může pomoci při léčbě celiakie

V oblasti výzkumu a léčby celiakie možná vědcům pomohou střevní organoidy, trojrozměrné tkáňové kultury vzniklé in vitro, které připomínají zjednodušenou verzi střeva. Možnost jejich použití potvrzují vědci z Centra pro výzkum slizniční imunologie a biologie z Massachusettes.

Jak střevní organoidy vznikají? Díky biopsii tkáně dvanáctníku od celiaků i zdravých lidí se in-vitro vytvoří zjednodušené, miniaturizované orgány, které vykazují realistickou mikroanatomii. Díky nim je možné prozkoumat, jak vlastně střevní epitel a zkoumané molekuly reagují na lepek.

„V tuto chvíli nemáme žádný zvířecí model, který by pomohl sledovat procesy reakce na lepek tak jako u lidí,“ vysvětluje Stefania Sengerová, PhD, spoluautorka studie. „Pomocí modelu lidské tkáně jsme pozorovali, že střevní organoidy vykazují stejné markery jako skutečná slizniční tkáň celiaků,“ dodává Sengerová.

Výzkumníci identifikovali u celiakálních organoidů více než 470 genů, které jsou uspořádány odlišně. Mezi nimi se jednalo také o nové geny spojené s epiteliálními projevy celiakie – udržení střevní bariéry, regenerace kmenových buněk a vrozené imunitní reakce.

Dalším významným zjištěním studie je možnost využít získané bioprodukty střevních mikroorganismů k úpravně slizniční reakce na lepek, což by v budoucnosti mohlo přinést nové léčebné strategie. Vědci jsou přesvědčeni, že díky zjednodušeným tkáňovým kulturám by v budoucnu bylo možné rychleji identifikovat a prověřovat léčebné možnosti pro celiaky.

Zdroje: www.eurekalert.org, wikipedia.org

Brambory: hodně muziky za málo peněz

Dnešní díl seriálu o přirozeně bezlepkových potravinách věnujeme absolutnímu základu české kuchyně, a to bramborám....

Brambory: hodně muziky za málo peněz
Kam všude nacpou lepek

Jestliže člověk trpí celiakií, nebo mu nebyla nemoc diagnostikována, avšak jeho organizmus nepříliš dobře tráví lepek, potom si

Kam všude nacpou lepek