bolest-chodidlo

Nervová soustava je při celiakii v ohrožení

Pokud trpíte nesnášenlivostí lepku, můžete se snadno stát obětí neuropatie – poškození nervů provázené bolestí, brněním, slabostí a necitlivostí. Mnoho lidí si myslí, že reakce na lepek se projevuje převážně v zažívacím traktu; při celiakii jsou ale v ohrožení i vaše nervy.

V minulosti byla celiakie, autoimunitní reakce na lepek obsažený v pšenici, ječmenu či žitu, brána za problém zažívání. Za hlavní, tradiční příznaky nemoci se považují bolesti žaludku, průjmy, nadýmání a podvýživa. Dnes však už víme, že tyto symptomy nejsou jediné. Výzkumníci z Karolinska Institutet ve Stockholmu analyzovali riziko rozvoje neuropatie u více než 160 tisíc lidí, celiaků i zdravých jedinců. Získaná data ukázala, že trpíte-li celiakií, máte také 2,5krát vyšší riziko rozvoje neuropatie.

Výzkumníci dospěli k závěru, že vzhledem k souvislosti mezi celiakií a neuropatií je vhodné u pacientů, u kterých neuropatie propukne, provést screening na celiakii.

Praktiční lékaři teprve začínají připisovat nervové obtíže i celiakii, ale mnoho pacientů tento problém vnímá již dlouhou dobu. Podle Národní nadace pro informovanost o celiakii se až deset procent celiaků setkává s depresí, epilepsií, migrénou, pohybovými problémy a neuropatií.

A jak se neuropatie projevuje v běžném životě?

Typickému pacientovi s celiakií, který zároveň trpí neuropatií, je podle starší studie z let 2006‒2008 průměrně 29 let, postižené jsou spíše ženy. Nejčastěji se nemoc objevila pět let po diagnóze celiakie.

Lidé s neuropatií si často stěžují na zvláštní stavy, kdy je tělo „neposlouchá“, je neohrabané, hůře se jim chodí, ruce jsou ztuhlé. U někoho jsou provázeny bolestí či brněním. Bezlepková dieta může průběh neuropatie zmírnit, pokud už propukla, nebo oddálit její příchod, nefunguje ale stoprocentní prevence.