bolest-chodidlo

Nervová soustava je při celiakii v ohrožení

Pokud trpíte nesnášenlivostí lepku, můžete se snadno stát obětí neuropatie – poškození nervů provázené bolestí, brněním, slabostí a necitlivostí. Mnoho lidí si myslí, že reakce na lepek se projevuje převážně v zažívacím traktu; při celiakii jsou ale v ohrožení i vaše nervy.

V minulosti byla celiakie, autoimunitní reakce na lepek obsažený v pšenici, ječmenu či žitu, brána za problém zažívání. Za hlavní, tradiční příznaky nemoci se považují bolesti žaludku, průjmy, nadýmání a podvýživa. Dnes však už víme, že tyto symptomy nejsou jediné. Výzkumníci z Karolinska Institutet ve Stockholmu analyzovali riziko rozvoje neuropatie u více než 160 tisíc lidí, celiaků i zdravých jedinců. Získaná data ukázala, že trpíte-li celiakií, máte také 2,5krát vyšší riziko rozvoje neuropatie.

Výzkumníci dospěli k závěru, že vzhledem k souvislosti mezi celiakií a neuropatií je vhodné u pacientů, u kterých neuropatie propukne, provést screening na celiakii.

Praktiční lékaři teprve začínají připisovat nervové obtíže i celiakii, ale mnoho pacientů tento problém vnímá již dlouhou dobu. Podle Národní nadace pro informovanost o celiakii se až deset procent celiaků setkává s depresí, epilepsií, migrénou, pohybovými problémy a neuropatií.

A jak se neuropatie projevuje v běžném životě?

Typickému pacientovi s celiakií, který zároveň trpí neuropatií, je podle starší studie z let 2006‒2008 průměrně 29 let, postižené jsou spíše ženy. Nejčastěji se nemoc objevila pět let po diagnóze celiakie.

Lidé s neuropatií si často stěžují na zvláštní stavy, kdy je tělo „neposlouchá“, je neohrabané, hůře se jim chodí, ruce jsou ztuhlé. U někoho jsou provázeny bolestí či brněním. Bezlepková dieta může průběh neuropatie zmírnit, pokud už propukla, nebo oddálit její příchod, nefunguje ale stoprocentní prevence.

Bezlepková piva na vzestupu, aspoň ve světě

Základní surovinou při výrobě piva je obilí, což pro obsah lepku teoreticky vylučuje z konzumace tohoto nejoblíbenějšího českéh

Bezlepková piva na vzestupu, aspoň ve světě