bolest-bricho

Slepé střevo lidstvo považovalo za omyl, může přitom zachránit zdravou mikrofloru

Malý červovitý výběžek může být chybně považován za zvláštní hříčku přírody, která člověku spíše škodí, než prospívá. Svědčí o tom i hojně užívané označení „slepého střeva“ pro člověka nešikovného a překážejícího. Vědci ale zjistili, že tato část trávicí soustavy má velký význam pro imunitní systém člověka a slouží jako oáza „dobrých“ bakterií, když se střevy prožene bouřka v podobě nemoci.

Ve skutečnosti slepé střevo není pouze červovitý výběžek, ale označuje se tak celá první část tlustého střeva, ke které se napojuje tenké střevo a kde červovitý apendix ústí. Když lidé hovoří o prodělané operaci slepého střeva, mají spíše na mysli odstranění samotného apendixu.

Střevo osídlují různé bakterie, které jednak pomáhají trávicímu systému zpracovat zkonzumované jídlo a také příznivě ovlivňují rovnováhu střevní mikroflóry. Zabraňují tak množení škodlivých bakterií, zlepšují trávení a zvyšují odolnost proti nemocím. Na oplátku střeva poskytují těmto bakteriím útočiště a výživu. Co se ale stane, když je rovnováha ve střevech narušena a celé populace „dobrých“ mikroorganismů zmizí?

Po prodělaném průjmovém onemocnění je potřeba sáhnout do dobře ukrytých zásob bakterií a znovu střevo osídlit. Apendix, který je prodlouženým „prstem“ imunitního systému, jako zásobárna dobrých bakterií slouží. Pomáhá obnovit biofilm, tenkou vrstvu sliznice, mikrobů, buněk imunitního systému, které jsou na stěně střeva.

Výzkumy vědců naznačují, že imunitní systém chrání a vyživuje kolonie bakterií žijících v biofilmu. Pro nepřátelské bakterie je tak těžší najít místo, které by osídlily. Dále se ukazuje, že vrstva biofilmu je nejvýraznější právě v oblasti slepého střeva a směrem ke konečníku se ztenčuje.

Co když se apendix vyoperuje?

Dojde-li k zanícení slepého střeva, končí obvykle pacient na operačním sále a apendix je mu vyjmut. Jak je možné, že následně tato zásobárna dobrých bakterií tělu nechybí? Podle vědců za to vděčíme prostředí, ve kterém žijeme. Dobrá výživa, moderní medicínská péče a hygiena způsobují, že nepociťujeme žádné zjevné negativní důsledky chybějícího apendixu. Je zajímavé, že především důsledná hygiena je ale možná i příčinou vysoké míry zánětů apendixu v industrializovaných společnostech.

Už před několika desetiletími totiž vědci přišli s vysvětlující hypotézou. Ta předpokládá, že lidé žijící v „hygienických“ společnostech více trpí alergiemi a možná i autoimunitními poruchami, protože jejich imunitní systém není v každodenním životě trénován. V okamžiku, kdy se imunitní systém musí vypořádat s nějakou výzvou, reaguje přemrštěně. Podle vědců nadměrně reaktivní imunita může vést až k zánětu spojenému s apendicitidou.

Jak prospět zdraví, když apendix chybí

Jak nejlépe pečovat o svoje střeva a celý trávicí systém? Samozřejmě kvalitní a vyváženou stravou! Pokud jste o apendix přišli, věnujte o to větší pozornost tomu, co jíte. Pestrý jídelníček doplňujte o přirozené zdroje probiotických kultur, dopřávejte si živé jogurty, další kysané výrobky a dostatek vlákniny.

Použité zdroje: Wikipedia.org, ScienceDaily.com