Punkevní jeskyně vždy stojí za návštěvu. Teď mají krásnější osvětlení

Masarykův dóm v Punkevních jeskyních patří mezi nejkrásnější jeskynní prostory v Moravském krasu. Je specifický svou bohatou a křehkou krápníkovou výzdobou. Na přelomu roku tu Správa jeskyní Moravského krasu instalovala moderní osvětlení s použitím LED svítidel, které návštěvníkům jeskyně poskytují krásnější pohledy na výzdobu. Informoval o tom Jiří Hebelka na portáluSprávy jeskyní ČR.  

Turisté mohou zhlédnout nově nasvětlené prostory od minulého týdne.

LED osvětlení, které bylo již v roce 2009 instalováno v jeskyni Balcarce, je mnohem šetrnější k jeskynnímu prostředí. Silně omezuje růst takzvané lampenflory, což jsou zejména řasy, sinice a mechorosty, které se vyskytují ve vzdálenostech od několika centimetrů až po několik desítek metrů od světelného zdroje. Porosty lampenflory mění vzhled krápníkové výzdoby a produkují huminové kyseliny, které mohou tuto výzdobu nevratně poškodit. Ve zpřístupněných  jeskyních jsou cizorodým prvkem, který se v jeskyních bez osvětlení nevyskytuje. Další výhodou LED lamp je, že na rozdíl od původního osvětlení nezatěžují jeskynní mikroklima vydávaným teplem.

V rámci instalace osvětlení byly nově nasvětleny i partie, které v minulosti skrývala jeskynní temnota, jednotlivé části jeskyně působí nyní daleko plastičtějším dojmem a mnohem více vyniká sněhobílá krápníková výzdoba dómu.

V  Masarykově dómu, v přístupové chodbě a na přístavišti bylo instalováno celkem 109 LED lamp o příkonu od 3 do 13 W. Celkový příkon je cca 300 W, což je 10x méně než příkon starého osvětlení. Rovněž životnost LED lamp je nesrovnatelně delší. Předpokládaná doba životnosti je minimálně 70 000 hodin, což činí při běžném provozu v Punkevních jeskyních 23 let.

Zdroj: Jeskyně ČR, foto: wikimedia commons, Prazak

Bezlepková jídelna v Jihlavě

Jak dobře víme bezlepkových restaurací je jako šafránu, a to platí i o mnohých krajských městech. Pokud zavítáte do Jihlavy a b

Bezlepková jídelna v Jihlavě
Do Deštného s bezlepkovou stravou

I v horském středisku v Orlických horách v Deštném najdete místo, kde se dá bezlepkově stravovat. Dnes chceme upozornit na hote

Do Deštného s bezlepkovou stravou