Celiakie zasáhla i britskou královskou rodinu

Celiakie se nevyhýbá ani královským rodinám.  Trpí jí i 81letá Katharine, vévodkyně z Kentu, manželka britského prince Edwarda.

V 90.letech britská media psala o zdravotních problémech vévodkyně, která je mimo jiné známá předáváním cen vítězům tenisového Wimbledonu.  Zmiňovala především chronický únavový syndrom a deprese. Když se na přelomu tisíciletí potíží zbavila, řekla deníku Daily Mail, že nevědomky trpěla celiakií.  Problémy měla přitom nějakých 15 let. Patřila tedy mezi většinu Britů-celiatiků, kteří jsou nemocní, aniž u nich byla choroba diagnostikována.

Vévodkyně z Kentu, jež před objektivy fotografů vypadá vždy usměvavě,  a působí jako křehká až éterická bytost, je ve skutečnosti mnohem pevnější a silnější s břitkým smyslem pro anglický humor. Svou situaci nakonec zvládla.

“Jsem velmi šťastný člověk a jsem silná jako býk … Nemám žádné problémy se svým zdravím, kromě toho, že jsem celiatička,“ řekla v roce 1999 listu Daily Telegraph.

Foto: wikimedia commons, Carfax2

TOP 10 nejčastějších potíží celiatiků

Většina celiatiků před stanovením diagnózy netrpí klasickými příznaky této nemoci jako je častý průjem, hubnutí, neprospívání,

TOP 10 nejčastějších potíží celiatiků