Bezlepková dieta podporuje hubnutí. Aspoň u myší

Bezlepková dieta může podporovat hubnutí a příznivě ovlivňovat záněty a zamezovat inzulínové rezistenci. Vyplývá to ze studie vědců z prestižní Federální univerzity v brazilském státě Minas Gerais, o které informoval server Celiac.com.

Testy byly ale prováděny zatím na myších. Tým vědců chtěl pomocí výzkumu lépe pochopit účinky bezlepkové stravy na obezitu.

Laboratorní myši dostávaly tučnou stravu obsahující lepek, kontrolní skupina myší pak stejně tučnou potravu, ale bezlepkovou. Vědci u nich sledovali hladinu lipidů v krvi, glykémii nebo inzulínovou rezistenci.

Myši s bezlepkovou stravou vykázaly na konci pokusů nižší tělesnou hmotnost a nižší příjem tuku. Vědci také u nich zjistili lepší regulaci glukózy a příznivější ovlivňování zánětů. U bezlepkových myší docházelo i k zamezování inzulínové rezistenci. Inzulinová rezistence charakterizuje sníženou schopnost reakce tkání na inzulin a souvisí s diabetes 2 typu.

Závěry studie naznačují, že bezlepková strava by měla být testována jako způsob, který by mohl bránit rozvoji obezity a metabolických poruch.

Grafika: wikimedia commons

Jak předcházet celiakii u dětí?

Poslední roky je alergie a intolerance na lepek čím dál rozšířenější. Správně načasovaným zavedením stravy...

Jak předcházet celiakii u dětí?