Je potřeba zvyšovat nově diagnostikovaným celiatikům přísun minerálů a vitamínů?

Potřebují nově diagnostikovaní pacienti s celiakií zvýšený přísun minerálů a vitamínů? Na dotaz čtenářky našeho webu Bezlepek.cz odpověděl odborník na celiakii z FN Brno MUDr Petr Jabandžiev.

Je prokázáno, že velké procento nově diagnostikovaných pacientů trpí (ale nemusí) na anemii z nedostatku železa, na nedostatek vitaminu D, potažmo je u pacientů ovlivněn kalcium fosfátový metabolismus, dále trpí na nedostatek vitaminů skupiny B, vitaminů rozpustných v tucích, zinku, kyseliny listové a podobně.

„Problémem může být zpočátku  schopnost poškozeného trávicího traktu dodávané makro i mikronutrienty vstřebat, ale stav by se měl postupně upravit,“ říká doktor Jabandžiev. „V nejtěžších případech můžeme přistoupit k parenterální dodávce (do žíly). Nález se může velice lišit u jednotlivých pacientů a je třeba přistupovat individuálně,“ zdůrazňuje lékař.

Obecně, novému pacientovi je doporučena v první řadě striktní bezlepková dieta, která umožní uzdravení střevní sliznice, většinou se doporučuje první týdny omezení mléčných výrobků a až po vyhojení sliznice dodávka železa, pokud je třeba. Nezbytná je podle Jabandžieva nutričně vyvážená a pestrá strava. „Znovu opakuji, velice záleží na konkrétním pacientovi. O adekvátním postupu rozhodne ošetřující lékař, resp. gastroenterolog,“ upozornil lékař.

Ilustrační foto:  Thinkstock