Může celiakie způsobovat zavápenatění mozku?

Běžně slýcháváme o ledvinových nebo žlučových kamenech, které mohou vznikat také usazováním vápníku. Usazování vápníku může mít vliv i na srdce, dokonce i mozek. Nicméně, až dosud nebylo známo, že v některých případech může celiakie souviset s kalcifikacií mozku.

Na případ upozornil server Celiac.com s odkazem na odborný magazín New England Journal of Medicine.

Lékaři zkoumali stav 24letého Brazilce, který trpěl opakovanými bolestmi hlavy a zjistili možné vzácné onemocnění – syndrom CEC, kombinace celiakie, epilepsie a mozkové kalcifikace.

Muž byl předtím léčen kvůli migrénám 10 let, ale s malou úspěšností.  Pozdější vyšetření zjistila mimo jiné sníženou hladinu kyseliny listové. Následná endoskopie a biopsie ukázala na poničenou střevní sliznici a další klasické známky celiakie.

Lékaři proto nasadili muži bezlepkovou dietu a mimo jiné doplnili kyselinu listovou.  Jeho stav se následně zlepšil a symptomy zmizely. V tomto konkrétním případě ale neexistoval žádný náznak, že by muž trpěl epilepsií.

Pravděpodobným viníkem byla malabsorpce (porucha příjmu a transportu živin, vitaminů a stopových prvků střevní sliznicí) kyseliny listové.

Podle serveru by tak lékaři ošetřující celiatiky, kteří vykazují nízké hladiny kyseliny listové, měli dávat pozor na náznaky mozkové kalcifikace, a doplňovat pacientům kyselinu listovou.

Zdroj: celiac.com, foto:

 

Bezlepkově pro nováčky

Zrovna vám diagnostikovali celiakii nebo alergii na lepek? Tohle zjištění může na začátku vyděsit. Vždyť...

Bezlepkově pro nováčky