Trh bezlepkových potravin zažívá globální revoluci

Není to tak dávno, kdy byl ve světě trh s bezlepkovými potravinami považován za trh speciálních produktů určených pro zvláštní klientelu, na kterou se specializovali jen určití dodavatelé.  To se ale teď rychle změnilo a bezlepkový trh se vyvinul do opravdu běžného trhu s obrovskou a mohutně rostoucí nákupní silou po celém světě.

Vyplývá to z globální analýzy a prognózy „Bezlepkové výrobky na trhu podle tipu, prodejní kanály a geografie – Globální trendy a prognózy do roku 2019. Zpráva upozorňuje potravinářské výrobce, kteří stále berou bezlepkové produkty jako něco okrajového, že se mýlí.

Světovému trhu bezlepkových výrobků dominují  v současné době severoameričtí výrobci  a dodavatelé (více než polovina světového trhu), následovaní svými evropskými protějšky (1/4 světového trhu). Množství nových produktů a stále rostoucí poptávka spotřebitelů nastartovaly opravdu silný růst na bezlepkovém trhu.

Podle objemu tvořilo v roce 2013 pekařství a cukrářství asi 27 procent světového bezlepkového trhu. Následovaly výrobky pro občerstvení  (necelá čtvrtina), dále prodej bezlepkové mouky a surovin na pečení (asi 1/6), podobně jako odvětví výroby masa a drůbeže. Necelá šestina pak připadla na bezlepkové cereálie.

Zmíněná zpráva rozděluje bezlepkové výrobky na světovém trhu do čtyř geografických oblastí a to Severní Amerika, Evropa, Asii a Tichomoří, a zbytek světa s různým tempem růstu.  Severní Amerika si i v následujících letech udrží nejvyšší tempo . Hned za ní bude zájem evropských spotřebitelů. Zatímco v Americe se konzumace bezlepkových výrobků stala vedle lidí nemocných celiakií i určitou módou, v Evropě je za růstem především velké množství celiatiků. Největší zájem o bezlepkové potraviny ve světě bude ve Velké Británie, Itálii, USA, Španělsku, Německu, Austrálii, Brazílii, Kanadě a Indii, tvrdí zpráva.

Uvidíme, jak se rostoucí nabídka výrobků ve světě projeví i na českém trhu.

Zdroj: celiac.com, „Gluten-Free Products Market by Type (Bakery & Confectionery, Snacks, Breakfast Cereals, Baking Mixes & Flour, and Meat & Poultry Products), Sales Channel (Natural & Conventional) & Geography – Global Trends & Forecasts to 2019“

Brambory: hodně muziky za málo peněz

Dnešní díl seriálu o přirozeně bezlepkových potravinách věnujeme absolutnímu základu české kuchyně, a to bramborám....

Brambory: hodně muziky za málo peněz
Celiakie zasáhla i britskou královskou rodinu

Celiakie se nevyhýbá ani královským rodinám. Trpí jí i 81letá Katharine, vévodkyně z Kentu, manželka britského prince Edwarda.

Celiakie zasáhla i britskou královskou rodinu