Analytici: První léky na pomoc celiatikům by mohly být v roce 2018

Budou lidé s celiakií utrácet peníze za léky určené ke snížení nebo odstranění nežádoucích účinků lepku? Výzkumníci z farmaceutického průmyslu i investoři sázejí na to, ano, píše server Celiac.com s odkazem na server zabývající se obchodem s léky Pharmabiz.com.
Samozřejmě, jediná dosud prokazatelná léčba celiakie je přísná bezlepková dieta. Nicméně, řada firem se snaží, aby v příštích pěti letech uvedla na trh přípravek pro léčbu celiakie nebo zmírnění projevů této nemoci. A investují do toho nemalé peníze.
Podle doktora Abhiloka Garga z výzkumné a poradenské firmy GlobalData dosáhne prodej podobných léků ve Spojených státech a na pěti hlavních evropských trzích – Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Velké Británii do roku 2023 přibližně 550 milionů dolarů.
 Vyvíjené léky Larazotide acetate od firem Alba/Teva, Latiglutenase od biotechnologických společností ALVINE/AbbVie a přípravek BL-7010 od BioLineRX jsou podle článku předzvěstí nových terapií pro přibližně 600 tisíc pacientů s diagnostikovanou celiakií ve zmíněných zemích.
Pokud se nevyskytnou závažné problémy, analytici očekávají, že  Larazotide acetate by se měl v USA začít prodávat v prvním čtvrtletí roku 2018 a v Evropě v první čtvrtině roku 2019. Následovat by měl preparát Latiglutenase v prvním kvartále roku 2019 v USA a v prvním čtvrtletí roku 2020 pak v Evropě.
Nechejme se překvapit….
Zdroj: Celiac.com/Pharmabiz.com, ilustrační foto: Thinkstock
Dokáží vědci deaktivovat celiakii?

Nedávno jsme vám představili Chaitana Khoslu, vědce Stanfordovy univerzity, který patří mezi současnou špičku výzkumu...

Dokáží vědci deaktivovat celiakii?