Jak na bezlepkové medovníčky

Blíží se čas Vánoc, tak neuškodí nějaký dobrý recept na sladké. Co takhle bezlepkové medovníčky. Využili jsme recept autorky Ivy Bušinové. Vyžaduje to trochu času, ale stojí zato.

Co budeme potřebovat:

Těsto:  

250-300 g bezlepkové mouky (Promix UNI, Mix B, Mantler)

150 g moučkového cukru

50 g rozpuštěného másla nebo Hery

2 ks vejce

2 polévkové lžíce medu

1 kávová lžička sody bikarbony

1/2 kávové lžičky mleté skořice

1/4 kávové lžičky mletého hřebíčku

Na potření:

1 ks vejce

Bílková poleva:

1 ks vejce na bílek
200 g moučkový cukr

Postup práce: 

Připravíme a navážíme si potřebné suroviny. Rozpustíme máslo nebo Heru. Mouku s cukrem prosejeme, přidáme jedlou sodu, mletou skořici a mletý hřebíček (dá se koupit I mletý)

Přidáme vajíčka, med a rozpuštěné máslo (Heru). Z připravených surovin vypracujeme těsto. Těsto zabalíme do fólie nebo mikrotenového sáčku a necháme minimálně 24 hodin odpočívat v lednici nebo na chladném místě (těsto může odpočívat i 2-3 dny).

Na druhý den těsto vyválíme, ale nepříliš tence (minimálně na tloušťku 0,5 cm), vykrájíme zvolené tvary, položíme na plech vyložený papírem na pečení. Pečeme ve vyhřáté troubě při teplotě 180-200 stupňů do růžova. Medovníčky nesmí příliš zhnědnout, byly by tvrdé.

Jakmile je vyndáme z trouby, vrch perníčků potřeme rozšlehaným vajíčkem. Nepotírejte je před pečením! Když je potřete ještě horké, mají pěkný lesklý povrch a vajíčko na nich vyhladí případné prasklinky. Perníčky necháme vychladnout a pak libovolně ozdobíme – bílkovou polevou, čokoládovou polevou nebo necháme jen tak hladké.

Na bílkovou polevu si připravíme bílek z 1 vajíčka a asi 200 g moučkového cukru. Moučkový cukr musí být důkladně prosetý, aby případné větší “krystalky” neucpaly zdobící sáček.

Cukr přidáváme k bílku postupně a vařečkou nebo měchačkou vytvoříme bílou sněhovou hmotu, která by měla držet tvar. Pokud je příliš hustá, přidáme pár kapek citronové šťávy, pokud je řídká, přidáme ještě moučkový cukr. Bílkovou polevu ale nešleháme! Bylo by v ní hodně vzduchu, který by při vysychání vytvořil v ozdobách nehezké dírky.

Polevu naplníme do igelitového sáčku (ne mikrotenového – je tenký, trhal by se). Vrch uzavřeme gumičkou a v rohlíčku opatrně nastřihneme malou dírku.Takto vyrobenou “zdobičku” držíme v dlani a mačkáním zdobíme podle vlastní fantazie.

Zdroj: varecha.sk,, I.Bušinová

Dýňové mini koblížky

„Utekl jsem babičce, utekl jsem dědečkovi a tobě také uteču!“ Naše bezlepkové koblížky si rozhodně...

Dýňové mini koblížky