Jste si jisti, že vaše dítě vždy dodržuje bezlepkovou dietu?

Uzobne si vaše nemocné děcko tu a tam tajně nějakou lepkovou dobrotu nebo jste si jisti, že bezlepkovou dietu přísně dodržuje, i když se zrovna nedíváte? Na tento problém naráží nemalá část rodičů dětí celiatiků, aspoň v počátku jejich diagnostikovaných potíží.

Je samozřejmě důležité, aby se takové děti stravovaly 100procentně bezlepkově. Je ale alarmující, že podle výzkumu amerického serveru celiac.com až 43 procent celiatiků (nejen dětí) bezlepkovou dietu občas poruší, 13 procent pak sní potraviny obsahující lepek 20-40krát nebo i vícekrát do roka.

Jedním z důvodů, proč mohou děti „podvádět“ ve své dietě je to, že nemají ekvivalentní náhrady za svá oblíbená jídla obsahující lepek. Promluvte se svým dítětem o jídle obsahujícím lepek, o občerstvení a sladkostech, po kterých touží, radí server Celiac.com. Hledejte spolu možné bezlepkové varianty takových jídel nebo dobrot, pokud samozřejmě jsou na českém, stále omezeném trhu. Zvláště o prázdninách nebo dnech volna, kdy je dítě mimo dohled rodiny, by se rodiče měli přesvědčit, že bude mít dostatek bezlepkových potravin i pamlsků, aby nemělo tendenci ujídat stravu obsahující lepek.

Dalším důvodem, proč mohou děti s diagnostikovanou celiakii porušovat dietu, je to, že v některých případech zjistí, že jim bezprostředně po nedietním jídle není zle. V tomto případě je důležité si s dítětem sednout a s láskou s ním promluvit o tom, že i když se nebude cítit špatně, lepek stále ničí jeho střeva, což může vést k velmi vážným zdravotním problémům. Můžete požádat o radu i svého dětského lékaře, nebo odborníka na výživu ohledně tohoto rozhovoru.

Podle serveru Celiac.com nejlepší variantou je vytvořit u dítěte postupně takový postoj, aby bylo hrdé na to, že dodržuje bezlepkovou dietu. Proto je i vhodné, aby se stýkalo se stejně postiženými vrstevníky, aby i mezi dětmi nebylo samo na své potíže a cítilo se „normálně“. Pokud připravujete bezlepkové jídlo, najděte způsob, aby se na tokovém vaření nebo pečení mohlo občas podílet. Vaše dítě pak nebude v pokušení podvádět, když se přípravy takového jídla samo účastní.

Zdroj: celiac.com, foto: Thinstock