Jak daleko je léčba celiakie?

Samozřejmě přísná bezlepková dieta je stále jedinou a účinnou léčbou celiakie. Avšak, jak už jsme i psali, ve vývoji jsou léky, především v USA, které mají nemocným aspoň částečně pomoci chorobu zvládat.

Některé jsou v současné době testovány už na lidech a mohly by snad umožnit celiatikům bezpečně požít lepek alespoň v malém množství, uvedl server Celiac.com

I když vše půjde hladce, bude to trvat ještě nějaký rok, než by se takové léky dostaly na trh. Navíc, i když první výsledky byly povzbudivé, žádný z těchto léků ještě nebyl testován americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léků (FDA), což je závěrečná podmínka pro uvedení výrobků na trh.

Jeden z vyvíjených léků v pokročilejším testování v sobě obsahuje enzym, který rozkládá v obilnině protein s nežádoucími účinky na další neškodné produkty a druhý lék by měl zase blokovat potenciálně toxické látky, které vyvolávají zánět.

Existuje několik dalších léků v prvotních fázích vývoje, které jsou cílené na potlačení imunitní odpovědi na lepek a prevenci střevních zánětů.

Některé z těchto léků by měly být podávány těsně před jídlem obsahující lepek, zatímco jiné by měly být účinné, pokud budou užívány pravidelně. Pokud budou tyto léky v USA schváleny, pravděpodobně umožní lidem s celiakií jíst lepek v malém množství. Avšak autor amerického článku zdůrazňuje, že rozhodně neví o tom, že by některý z léků ve zkušebních fázích byl koncipován tak, aby umožňoval neomezenou konzumaci stravy obsahující lepek.

Takže dobrou zprávou pro příštích snad několik let je to, že na obzoru je komerčně dostupná léčba, která má pomoci nemocným lidem celiakii trochu lépe zvládat. Tou špatnou, alespoň pro teď, je to, že zatím není v dohledu žádná léčba, který by umožnila bezpečnou a neomezenou konzumaci lepku.

Vyvíjené léky s pracovními názvy, které by měly částečně pomoci celiatikům:

ALV003 má chránit lidi s celiakií proti poškození střeva při konzumaci malého množství lepku

BL-7010 je nový kopolymer (spojení dvou a více monomerů) pro léčbu celiakie, má výrazně snižovat imunitní odpověď vyvolanou lepkem

ImmusanT je terapeutická vakcína, rovněž zaměřená na imunitní odpověď

Chemocentryx’s CCR9,také známý jako Traficet-EN, nebo CCX282B, byl původně určen pro pacienty se středně závažnou až závažnou Crohnovou chorobou. Nyní byla dokončena jedna fáze testování na 67 pacientech s celiakií

ZED1227, v Evropě vyvíjený lék, která má opět tlumit imunitní odpověď na lepek. Je v první fázi klinických zkoušek

Larazotide acetát (AT-1001)

AVX176

ActoGenX

Zdroj: Celiac.com, foto: Thinkstock