5 důležitých věci, které možná o celiaki nevíte

Lidé nemocní celikií musí být neustále ve střehu, aby nepozřeli někde potraviny obsahující lepek. I všichni ti, kteří se svědomitě vyhýbají lepku, musí hlídat stravu, aby eliminovali výživové nedostatky spojené s chorobou. Server celiac.com uvedl 5 důležitých věcí, které by celiatici a také jejich rodiny a přátelé, měli mít na paměti a ne všechny jsou obecně známé.

1. I malé množství lepku spustí velkou reakci

U lidí s celiakií, kteří byli vystaveni pouhým 30 až 50 mg lepku (asi 1 / 50 velikosti krajíce chleba) za den,  může toto množství vyvolat poškození sliznice tenkého střeva.

2. Výživové deficity jsou běžné

Mnoho lidí nemocných celiakií, a to samozřejmě i ti, kteří dodržují přísnou bezlepkovou dietu,  trpí nutričními deficity. Lékaři doporučují, aby celiatici byli pravidelně kvůli těmto deficitům sledováni, zejména pokud jde o vitaminy A, D, E a B12, karoten, dále měď, železo, kyselinu listovou, hořčík, selen a zinek.

3. Ztráta kostní hmoty a její řídkost jsou běžné

Celiatici by měli být pravidelně monitorováni ohledně osteopenie nebo osteoporózy. V případě potřeby by měli dostávat jako doplněk vápník.

4. Poruchy příjmu a transportu živin a léků jsou běžné

Lepek jak známo způsobuje zánět v tenkém střevě a v průběhu času dojde k poškození klků. Tím se také sníží schopnost vstřebávat živiny z běžné potravy. To se pravděpodobně týká i léků. To je i důvod, proč by celiatici měli být sledováni lékaři i z hlediska správného užívání léků, které třeba s celiakií nesouvisí.

5. Celiakie může narušit účinnost některých léků

V současné době se provádějí výzkumy, které mají prošetřit zjištění, že poruchy vstřebávání u celiatiků narušují účinnost některých léků jako paracetamol, aspirin, indomethacin, levothyroxin, prednisolon, propranolol a teké některých antibiotik.

Zdroj: celiac.com, foto: Thinkstock

Může souviset celiakie s astmatem?

Tým vědců spojených s Northeastern University v americkém Bostonu objevil, jak jsou nemoci propojené na základě svých společnýc

Může souviset celiakie s astmatem?