Celiatikům hrozí vyšší riziko poškození nervů

Celiatici jsou vystaveni zvýšenému riziku neuropatie, nemoci periferních nervů. Uvádí to server Medical Daily s odkazem na novou studii publikovanou v Journal of the American Medical Association Neurology. Poprvé vědci objevili souvislost mezi celiakií a neuropatií asi před pěti lety, ale toto je první studie, které ukázala silnou korelaci mezi těmito nemocemi. 

“Je to docela vysoké číslo,” řekl spoluautor této studie Jonas Ludvigsson, pediatr a profesor na Karolinském institutu ve Švédsku. “Existuje skutečná souvislost mezi celiakií a neuropatií, máme přesné odhady rizika v takové míře, jaké jsme dosud neměli,” dodal.

Švédští výzkumníci studovali lékařské záznamy mezi lety 1969 až 2008 u více než 28.000 pacientů s celiakií a porovnali je se 139.000  lidmi, kteří nebyli nikdy diagnostikováni s autoimunitní poruchou. U celiatiků byla 2,5 krát větší pravděpodobnost, že trpí poškozením nervů, nebo li neuropatií.

Neuropatie nastává, když jsou nervové buňky nebo neurony poškozeny nebo zničeny. I když se symptomy liší, neuropatie se často projevuje brněním, necitlivostí, pocity pálení, silnou bolestí, tlakem, neschopností cítit bolest nebo teplotu, ztrátou reflexů a koordinace.

V současné době u 30 až 40 procent nemocných ale není nalezena žádná známá příčina této choroby. Vědci si proto kladou otázku, zda nějaká část z těchto nemocných by nemohla být léčena jako celiatici, tedy bezlepkovou dietou. K tomu ale je potřeba ještě dalších výzkumů.

Ludvigsson přesto doufá, že v budoucnu by neurologové u nemocných s neuropatií, kde nebyla určena příčina, mohli zvažovat screening na celiakii. Bezlepková dieta by pak snad těmto pacientům mohla zmírnit nebo zastavit bolesti.

Zdroj: Medical Daily, Journal of the American Medical Association Neurology, Foto: Thinkstock