DEN CELIAKIE: Ve světě běží kampaň na vyšetření celé rodiny

V souvislosti s Mezinárodním dnem celiakie, který připadá na 18. května, běží v anglosaském světě nová kampaň „Celiakie vážně“, která má povzbudit celiatiky, aby mluvili se svými příbuznými o své nemoci a přesvědčili je o tom, aby se nechali také vyšetřit na toto závažné autoimunitní onemocnění.

Protože celiakie je geneticky podmíněná, kampaň má zasáhnout nejen příbuzné prvního, ale také druhého stupně. K prvnímu stupni patří rodiče, děti a sourozenci. Ke druhému pak prarodiče, vnoučata, tety a strýcové, neteře a synovci.

Například Americká Národní nadace pro celiakii chce, aby příbuzní nemocných nebrali celiakii na lehkou váhu. Mnohdy si totiž vůbec nepřipouštějí, že mohli být i oni nemocní, protože choroba se u nich neprojevuje, Celiakie se však může, a stává se to stále častěji, viditelně ukázat třeba až v seniorském věku.

“Náš výzkum ukazuje, že většina rodinných příslušníků si potenciální problém vyslechne jen jednou a tím to skončí. Je ale důležité s nimi o tom mluvit a použít správné informace a taktiku,” říká Alice Bast z americké nadace.

Podobná masivní kampaň zaměřená na přesvědčování v rámci rodiny by určitě neuškodila ani u nás. A jak je tomu tedy v Česku? Podle Dalibora Ježorka z Klubu celiakie Brno nejsou snahy na vyšetřování rodinných příslušníků celiatiků u nás něčím novým. Sdružení celiatiků takové akce podporují. Bohužel však lidé nezřídka naráží na nezájem a neochotu praktických lékařů a pediatrů. Přitom vyhláška ministerstva zdravotnictví lékařům přímo doporučuje vyšetření na celiakii příbuzných, kteří nemocí trpí. Jak upozorňuje Dalibor Ježorek, krevní test, který je prvním možným vyšetřením, není pro zdravotní pojišťovny vůbec drahý. Je tak na příbuzných samotných, aby tlačili na své lékaře, pokud s testy otálejí.

Foto: Thinkstock