Je skutečně celiakie u žen spojená se zvýšeným rizikem neplodnosti?

Dosud se má zato, že celikie se nezřídka u žen pojí s problémy otěhotnět. Dokládaly to některé dřívější studie, které však zahrnovaly menší počty pacientů.

Nedávný rozsáhlý výzkum na Univerzitě v Nottinghamu ve Velké Británii však přinesl zjištění, že u žen s celiakií nebyly klinicky zaznamenány četnější problémy s plodností než u žen, které celiakií netrpí.

“Celiatičky by měly být ujištěny, že naše zjištění ukazují, že ženy s celiakií nehlásí častější problémy s plodností než zdravé ženy,” řekla doktorka Nafeesa Dhalwani z University v Nottinghamu.

Vědci použili zdravotní záznamy téměř 2,5 milionů britských žen v plodném věku mezi 15 až 49 lety od roku 1990 do roku 2013. Přihlíželo se přitom také k tomu, zda celiakie byla diagnostikována před problémy s plodností nebo až poté.

Ženy s celiakií (n = 6506) měly přitom srovnatelnou frekvenci problémů s plodností (4,4%) jako ženy, které celiakií netrpí (4,1%). Mírně častější problémy s otěhotněním byly zaznamenány jen u věkové skupiny 25-29 let. Zde při jejich sledování během jednoho roku připadal problém s otěhotněním na jednu zdravou ženu ze sta a na 1,5 ženy s celiakii ze sta.

Zdroj: Healio.com, Gastroenterology 2014/12