Lidé s osteoporózou a osteopenií by měli být vyšetřováni na celiakii

Jak je známo, osteoporóza a osteopenie často celiakii doprovází. Na druhé straně i lidé, kteří trpí osteoporózou a osteopenií, tedy nemocemi, při kterých řídnou kosti, by měli být na celiakii diagnostikováni. Nedávná studie lékaře Petra Fojtíka potvrdila, že výskyt celiakie u těchto pacientů je u nás 2,2 procenta.

Často nebývá u nich celiakie odhalena nebo je zjištěna pozdě, v průměru až po čtyřech letech. Bezlepková dieta by jim přitom mohla s léčbou pomoci.

Přitom ve skupině pacientek ve věku do 55 let léčených pro osteopenii či osteoporózu je výskyt celiakie až 9,62 procenta, což je 20 x více než v běžné populaci, uvádí autor studie. „Hlavně tato cílová skupina vyžaduje pozornost,“ zdůrazňuje Fojtík.

Rozvoj osteoporózy a osteopenie ve skupině lidí s celiakií nastává v průměru až o 15 let dříve, než u běžné populace.

Autor práce dochází k jednoznačnému závěru, že screening takto nemocných lidí na celiakii má v Česku opodstatnění a případná zjištěná celiakii a bezlepková dieta jim pomůže i ohledně osteoporózy a osteopenie.

Zdroj: Fojtík, P.: Celiakie a osteoporóza, LF MU, Brno 2012, foto: Vlevo normální struktura kosti, vpravo osteoporóza – wikimedia commons, bruceblaus

Svačinky plné zdraví i chuti

Svačinky plné zdraví i chuti Školáci opět zasedli do lavic a jim i nám, dospělákům,...

Svačinky plné zdraví i chuti
Postřehy lékaře z Nového Zélandu

Stížnost na bolest břicha je u malých dětí poměrně běžnou věcí. Jedná se o obecný indikátor nepříjemného stavu, přičemž dítě v

Postřehy lékaře z Nového Zélandu