Bezlepková dieta u sportovců nemusí vést k lepším výkonům

Někteří sportovci, aniž by trpěli celiakií, se uchylují k bezlepkové dietě, ve snaze zlepšit své výkony. Známým propagátorem bezlepkové diety je například tenisová hvězda Srb Novak Djokovič. Ten jí léta dodržuje a dokonce o tom napsal knihu.

Sportovci, kteří si bezlepkovou dietu nasadili, tvrdí, že se cítí lépe, jsou rychlejší, výkonnější, méně unavenější. Někteří sportovci užívají bezlepkovou dietu jen krátkodobě, před závody.

Nedávná, byť svým rozsahem menší, studie zveřejněná v časopise Medicine and Science in Sports však ukázala, že bezlepková dieta nutně nepřináší sportovcům výhody.

Vědci se zaměřili na 13 mužů a žen, závodních cyklistů, kteří neměli celiakii. Po dobu jednoho týdne jedli bezlepkovou stravu a za další týden naopak jejich obvyklou stravu obsahující lepek. Vedle řady zkoumaných parametrů prováděli výzkumníci i krevní rozbory cyklistů. Došli k závěru, že v krátkodobém horizontu se nezdá, že by bezlepková dieta poskytovala sportovcům jakoukoli výhodu v jejich výkonech. Důvodů však může být celá řada a podobné výzkumy jsou na samém počátku. Podle autorů studie například někteří sportovci ve snaze využívat bezlepkovou dietu nahrazují stravu potraviny, které z hlediska jejich cíle nejsou o moc lepší.

Jak také nedávno poznamenal magazín Time, asi jedno procento Američanů má celiaki. Přesto kvůli módní vlně, téměř polovina tamních lidí, kteří kupují bezlepkové výrobky, touto nemocí netrpí.

Zdroj: Time, Medicine and Science in Sports, ilustrační foto: wikimedia commons, Mirek 256