Pokud je děcko z rizikové skupiny a má příznaky celiakie, nemělo by se otálet s testováním

Jednoho z předních světových odborníků na celiakii u dětí Steffena Husbyho, profesora z dánské Syddansk Universitet, jsme se na světovém kongresu o celiakii zeptali na zjišťování této nemoci u malých dětí, které jsou z rizikových skupin.
 
V Česku je zatím taková praxe, testovat dítě z rizikových skupin až kolem jeho druhého roku a to často, až po tlaku rodičů…
Podstatné je samozřejmě to, aby dítě už jedlo lepek. Tedy nemá cenu dělat testy před šesti měsíci života. Teprve až se začne postupně zavádět do stravy dítěte lepek, pak můžeme uvažovat o případném screeningu. Dá se samozřejmě začít už po těch šesti měsících.
 
To znamená, že když má například někdo z rodičů celiakii, dítě tedy spadá do rizikové skupiny a několik měsíců už požívá stravu obsahující lepek, není důvod čekat na testování do jeho dvou let? Může taková prodleva něco pokazit?
V zásadě pokud dojde k potížím, pokud to dítě je symptomatické (průjmy, zácpy, neprospívá apod.), my okamžitě nasadíme screening, otestujeme dítě a pokud bude pozitivní, nasadíme dietu. Pokud dítě problémy nemá a v rodinné anamnéze je celiakie, nic nezkazíte, pokud počkáte do těch dvou, tří let na testování.
 
Mluvilo se tady na kongresu o plošném screeningu. Zavádět,nezavádět u rizikových skupin. Jaký je váš názor?
Je dobré dělat testy u těch ohrožených skupin, tedy u jedinců s diabetem 1. stupně, nebo právě u blízkých příbuzných. Studie říkají, že pacient, u kterého se zjistí diabetes, do roka, do dvou se u něj může objevit celiakie.
 
Jaký bude podle vás vývoj testování, screeningu na celiakii?
Já si myslím, že testy budou v zásadě čím dál dostupnější, levnější a spolehlivější. Očekávám, že se tak objeví i ve formě pro praktického lékaře nebo dokonce, že budou testy, které si pacient udělá sám doma. V tomto směru tedy asi nějaký posun nastane.
Kolik Italů trpí celiakií?

West welfare society territory, nezisková společnost, která se snaží bez komentování zveřejňovat denní informace o blahobytu v

Kolik Italů trpí celiakií?
Kurz bezlepkového pečení v Brně už ve středu

Organizace „Klára pomáhá“ pořádá v Brně ve spolupráci s Klubem celiakie Brno Kurz bezlepkového pečení. Uskuteční se už ve střed

Kurz bezlepkového pečení v Brně už ve středu