Celiakie často snižuje reakce na vakcínu proti žloutence typu B

Děti s celiakií vykazují zhoršenou imunitní odpověď na vakcínu proti žloutence typu B, a to i při jedné posilovací dávce, uvádí nová studie španělských lékařů prezentovaná nedávno na setkání Evropské společnosti pro dětské infekční choroby. Podle nich na tom nemění nic ani bezlepková dieta.

Již dříve některé studie dokumentovaly snížené reakce pacientů s celiakií na vakcínu proti hepatitidě B, většina se ale týkala malého počtu případů.

Maria José Pérez z Univerzitní nemocnice Henares ve španělské  Cosladě se se svými kolegy podívali na imunitní odpověď na očkování u většího počtu dětí s celiakií. Tým zkoumal 214 nemocných dětí a 346 kontrolních zdravých dětí, které byly očkovány proti hepatitidě typu B v prvním roce života. Všechny děti byly očkovány před zavedením lepku do své stravy. Lékaři měřili dětem v průběhu let hladinu protilátek.

Celkově lze říci, že žádná odezva na vakcínu byla u dětí s celikií o 8 % vyšší než u kontrolních jedinců. Pro děti mladší 5 let však byl tento rozdíl značný a to 20 procentních bodů. U dětí s celiakií to bylo 50,0 %, u dětí, které nemocí netrpí, to bylo 30,1 %.

Výzkumníci také nenašli žádný vztah mezi úrovní protilátek a časem, od kdy byly děti na bezlepkové dietě.

Na základě těchto výsledků španělští lékaři doporučují svým kolegům pediatrům, aby sledovali hladiny protilátek u dětí s celiakií a při negativních odezvách zvažovali kompletní přeočkování na žloutenku.

Zdroj: medscape.com, celiac.com, firstwordpharma.com, ilustrační foto: wikimedia commons, Droxiang