Mohly by nanočástice léčit celiakii?

Mohly by se specifické nanočástice stát základem pro možný lék na celiakii? Výsledky preklinické studie na zvířatech jsou podle americké biotechnologické společnosti Cour Pharmaceutical Development Company, jak je prezentovala na nedávném světovém kongresu o celiakii v Praze, pozitivní.

Cour Pharmaceutical Development Company tvrdí, že se jedná o “významný průlom, který má potenciál léčit pacienty s celiakií, spíše než se spoléhat na bezlepkovou dietu“.

Zvířata citlivá na lepek byla nezávisle testována na Haartmanově institutu Univerzity v Helsinkách na americkou společností speciálně vytvořené nanočástice Cour-NP-GLI, které jim byly nitrožilně podávány.

Podobná možnost takovéto případné cílené léčby byla údajně už úspěšně studována i u jiných onemocnění jako roztroušené sklerózy, diabetu 1. typu, potravinové alergie a teď také celiakie.

Zvířatům byla po testech provedena biopsie. Zvířata léčená pomocí nanočástic Cour-NP-GLI měla přitom výrazně lepší výsledky ve srovnání nejen s neléčenými zvířaty, ale i srovnatelné nebo dokonce lepší výsledky než zvířata držená na bezlepkové dietě.

Pokud by se výsledky dále ověřily, vědci doufají, že by tyto výzkumy mohly nakonec vést k úspěšné léčbě celiakie a dalších autoimunitních onemocnění.

Podle Johna J. Puisise, šéfa Cour Pharmaceuticals by dalším krokem měly být testy na lidech. I když to vypadá jako skvělá zpráva, pokud by se tato cesta ukázala jako správná, bude nepochybně ještě hodně dlouhá. Každopádně je třeba zachovat zdravý realismus.

Bezlepek.cz, celiac.com, Cour Pharmaceuticals, ilustrační grafika: Thinkstock

Kanada povoluje oves jako bezlepkovou potravinu

Kanadská vláda minulý týden schválila zvlášť produkovaný oves a potraviny z něj vyráběné označovat jako bezlepkové. Tím se Kana

Kanada povoluje oves jako bezlepkovou potravinu
Může celiakie způsobovat zavápenatění mozku?

Běžně slýcháváme o ledvinových nebo žlučových kamenech, které mohou vznikat také usazováním vápníku. Usazování vápníku může mít

Může celiakie způsobovat zavápenatění mozku?
Souvislost neplodnosti u žen a celiakie

To, že ženy nemocné celiakií mohou mít nezřídka problémy s otěhotněním, je poměrně známé. Vědci se nyní na problém podívali z o

Souvislost neplodnosti u žen a celiakie