Oddělené studentské menzy pro bezlepkáře?

Studenti dvou vysokých humanitních škol na předměstí Philadelphie v americké Pennsylvanii, se mohou stravovat v oddělených bezlepkových menzách. Mnohé americké školy obecně se velmi pečlivě starají o stravování studentů, kteří dopředu semestru vyplňují podrobné dotazníky se svými požadavky na nejrůznější diety, a školní stravovací služby je pak zohlední.

Před nedávnem Haverford College a Bryn Mawr College vybudovaly výlučně bezlepkové jídelní prostory pro své studenty s celiakií nebo s nesnášenlivostí na lepek. Bryn Mawr menzu otevřel v roce 2013 a Haverford loni. Oddělené jídelny jsou nápadem Bernie Chung-Templetona, ředitele stravovacích služeb na obou školách.

Nejde tedy jen o separovanou přípravu bezlepkových jídel, ale také o oddělenou konzumaci. Navíc do každé takovéto bezlepkové jídelny je zakázáno přinášet potraviny zvenčí, samozřejmě včetně hlavní vysokoškolské menzy.

Vzniká otázka, zda je až takováto separace, tedy i sociální, nutná a nejde už o přehnanou aktivitu, natož trend, který později zasáhne svět.

Zdroj: celiac.com, foto: Haverford College