Cukrovkáři 1. typu s celiakií čelí většímu riziku poškození zraku a selhávání ledvin

Pacienti s diabetem 1. typu, kteří mají současně celiakii, čelí zvýšenému riziku mikrovaskulárních komplikací jako retinopatie a nefropatie. Informoval o tom server celiac.com s odkazem na odborný měsíčník Diabetes Care.

Je známé, že naštěstí ne každý cukrovkář 1. typu je náchylný k přidruženým a tak vážným chorobám jako retinopatie a nefropatie. Retinopatie je omezování zásobení sítnice oka cévami, takže dochází k úbytku zraku a postupně až k jeho možné ztrátě. Nefropatie je pak poškození ledvin a jejich postupné selhávání. Vznik těchto nemocí u cukrovkářů je přičítán řadě faktorů a nyní k nim bude zřejmě možné přiřadit i celiaki.

Početný tým německých vědců analyzoval rakousko-německé databáze více než 56 tisíců pacientů. Byli mezi nimi jak lidé s celiakií, tak s podezřením na celiaki, a rovněž pacienti, kteří celiakii netrpí.

A právě pacienti s diabetem a současnou celiakií vykazovali vyšší riziko pro rozvoj retinopatie i nefropatie. Choroby se u nich projevovaly dříve. Vědci proto doporučují u cukrovkářů 1. typu pravidelná serologická vyšetření na celiakii a to i při absenci jejích klinických příznaků.

Teprve další výzkumy ukáží, zda bezlepková dieta může snížit riziko mikrovaskulárních onemocnění u těchto pacientů.

Zdroj: Celiac.com, Diabetes Care, 2015, 5, foto: wikimedia commons, Vanbocxp