Bezlepková dieta asi nepomáhá dětem s poruchami autistického spektra

Bezlepková dieta je již několik let velmi populární jako doplňková léčba pro děti s poruchami autistického spektra. Mezi tyto poruchy řadí někteří autoři dětský autismus, Aspergerův syndrom, atypický autismusettův syndrom nebo dezintegrační poruchu. Poruchy autistického spektra velmi výrazně narušují mentální vývoj dítěte v několika oblastech.

Tato vrozená porucha mozkových funkcí dítěti neumožňuje do plné míry porozumět tomu, co vidí, slyší nebo v každodenním životě prožívá. Narušena je také komunikace a sociální chování.

Avšak nová lékařská studie Univerzity v Rochesteru zjistila, že odstranění potravin obsahující lepek ze stravy těchto dětí nemělo žádný vliv na jejich chování spánek nebo zažívání.

Výzkum sledoval skupinu dětí ve věku 2,5 až 5,5 let s nasazenou bezlepkovou dietu. Pro kontrolu bylo užíváno také placebo. Po celou dobu byla pečlivě sledována pozornost dětí, jejich aktivita, spánek a zažívání. Přitom byly všechny děti stejně psychologicky stimulovány a jinak podněcovány a používány stejné léčebné postupy, což dřívější studie nezahrnovaly. Avšak nebyly zaznamenány žádné rozdíly ve sledovaných ukazatelích mezi užíváním a neužíváním bezlepkové diety u těchto dětí.

“Tyto diety byly velmi populární mnoho let jako možná podpůrné léčba poruch autistického spektra, ale my jsme nenašli žádné důkazy o tom, že jsou účinné,” řekla vedoucí studie Susan Hyman z Katedry behaviorální pediatrie neurologického vývoje Lékařského střediska Univerzity v Rochesteru.

Zdroj: autismdailynewscast.com, Futurity, University of Rochester, rvp.cz, ilustrační foto: Thinkstock

 

Bezlepková piva na vzestupu, aspoň ve světě

Základní surovinou při výrobě piva je obilí, což pro obsah lepku teoreticky vylučuje z konzumace tohoto nejoblíbenějšího českéh

Bezlepková piva na vzestupu, aspoň ve světě
Pozor na životu nebezpečnou cizrnovou pomazánku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala přísné varování před konzumací Cizrnové rostlinné pomazánky značky Lun

Pozor na životu nebezpečnou cizrnovou pomazánku