Novinka: Přenosný testovač jídla na lepek

Firma 6SensorLabs ze Spojených států zahájila předprodej svého inovativního výrobku – kapesního testovacího přístroje potravin na lepek.

Testovací zařízení nesoucí jméno Nima má rozměry 9cm x 7,5cm x 2,5 cm, takže je velice snadno přenosné. Do malé kapsle se nabere malý vzorek jídla, zasune se do přístroje a během dvou minut se rozsvítí buď usměvavý obličej, nebo smutný. Pozitivní vyhodnocení znamená, že potravina má obsah lepku nižší než 20 miligramů na kilogram, což je také hladina, kterou FDA (Americký dohlížecí úřad pro léky a potraviny) stanovuje v USA pro označení potraviny jako bezlepkové.

Vynález je údajně přelomový, protože umožní celiakům rozpoznávat během okamžiku hladinu lepku v již připravených potravinách a zjistit, zda je mohou konzumovat. Bohužel, jak asi očekáváte, Nima nebude, minimálně pro začátek, cenově dostupná každému zájemci. Testovací kapsle je jednorázová a s Nimou se dodávají jen tři. Balíček 12 doplňovacích kapslí se bude prodávat za 49,75 dolarů. Samotná Nima stojí v předprodeji 179 dolarů, firma však na svém webu avizovala, že se jedná jen o cenu pro předprodej a během měsíce se ji chystá navýšit, uvedl server televize CBS News. Avšak podle posledních informací na webu samotné firmy u výrobku i kapslí nyní ceny částečně mění.

Informace vyvolala mezi americkými sdruženími pacientů smíšené reakce, protože rychlo analyzátorů se na trhu dříve již objevilo několik, ale nebyly zrovna spolehlivé. Marilyn Grunzweig Geller, výkonná ředitelka Celiac Disease Foundation by sice podobné zařízení uvítala, ale vyjádřila se obecně skepticky.

Zdroj: cbsnews.com, foto: repro cbsn, 6SensorLabs

Jak jedí čeští celiatici v zaměstnání?

Je jasné, že dietní stravování v práci, činí komplikace velké většině celiatiků u nás. Jak se takto nemocní lidé stravují v zam

Jak jedí čeští celiatici v zaměstnání?