Bizarní výzkum: Léčit celiakii pomocí červů?

Zní to poněkud neuvěřitelně, ale jistý závěr přinesl docela bizarní výzkum doktora Johna Croese, pracovníka na australské Univerzitě Jamese Cooka, jinak lékaře v brisbanské nemocnici. Croese do několika svých pacientů vpravil v rámci výzkumu několik parazitických organizmů a překvapivě pacienti byli schopni přijímat jisté množství lepku bez vedlejších účinků.

Do pilotního projektu se zapojilo celkem 40 pacientů. Každému z nich byly implementovány do tenkého střeva larvy červa Necator americanus. Jedná se o nebezpečného parazita, který ve větším množství může způsobit smrt, proto byly larvy modifikovány, aby se nemohly množit.

V průběhu experimentu bylo každému ze zúčastněných podáváno určité množství lepku. První den se stejným obsahem jako má 2 cm kus špagety, poslední den experimentu množství odpovídající špagetě celé. Výsledek byl pozoruhodný. Celiaci necítili žádné zdravotní komplikace, přičemž pokud pozřeli takovéto množství před infikací parazitem, dostavil se průjem, křeče nebo zvracení.

Tento druh červa je velice zajímavý, protože se ukazuje, že jeho přítomnost v těle by do budoucna mohla přinést některým pacientům možnost stravovat se sice dietně, ale jídlem s jistým obsahem lepku.

Počet lidí trpících celiakií v Austrálii každoročně roste, již dnes ji má každý 70 Australan. I proto si vláda uvědomuje význam výzkumu v této oblasti, vynakládá na něj peníze a prostřednictvím Rady lékařského výzkumu také doktora Croese odměnila 860 tis. dolary.

Zdroj: http://outbreaknewstoday.com/treating-celiac-disease-with-hookworms-australian-researcher-continues-study-53083/, foto: Outbreaknews.com, Hookworm/CDC

Kolik Italů trpí celiakií?

West welfare society territory, nezisková společnost, která se snaží bez komentování zveřejňovat denní informace o blahobytu v

Kolik Italů trpí celiakií?