Kvůli velkému zájmu o přenostný testovač byl vytvořen pořadník

Jak jsme nedávno informovali, firma 6SensorLabs ze Spojených států začíná prodávat kapesní testovací přístroj, který vám hned ukáže, zda je v potravině lepek. Pro velký zájem už teď zřídila firma pořadník a to přesto, že cena přístroje, který je vybaven jen třemi analyzačními kapslemi, je už nyní 249 dolarů.

Testovací zařízení nesoucí jméno Nima má rozměry 9cm x 7,5cm x 2,5 cm, takže je velice snadno přenosné. Do malé kapsle se nabere malý vzorek jídla, zasune se do přístroje a během dvou minut se rozsvítí buď usměvavý obličej, nebo smutný. Pozitivní vyhodnocení znamená, že potravina má obsah lepku nižší než 20 miligramů na kilogram, což je také hladina, kterou FDA (Americký dohlížecí úřad pro léky a potraviny) stanovuje v USA pro označení potraviny jako bezlepkové.

Vynález je údajně přelomový, protože umožní celiakům rozpoznávat během okamžiku hladinu lepku v již připravených potravinách a zjistit, zda je mohou konzumovat. Bohužel, jak asi očekáváte, Nima nebude, minimálně pro začátek, cenově dostupná každému zájemci. Testovací kapsle je jednorázová a s Nimou se dodávají jen tři. Balíček 12 doplňovacích kapslí se bude prodávat za 49,75 dolarů. Samotná Nima stála v předprodeji 179 dolarů, firma však již dříve na svém webu avizovala, že se jedná jen o cenu pro předprodej a během měsíce se ji chystá navýšit. To se také stalo a Nima se prodává za 249 dolarů se 3 kapselmi, kabelem pro nabíjení a pouzdrem.

Informace vyvolala mezi americkými sdruženími pacientů smíšené reakce, protože rychlo analyzátorů se na trhu dříve již objevilo několik, ale nebyly zrovna spolehlivé. Marilyn Grunzweig Geller, výkonná ředitelka Celiac Disease Foundation by sice podobné zařízení uvítala, ale vyjádřila se obecně skepticky.

Zdroj: celiac.com, nimasensor.com, Foto: nimasensor.com

Sushi: sen celiaků. Nebo ne?

Možná jste už dávno před tím, než vám diagnostikovali celiakii, propadli rolkám sushi a jiným...

Sushi: sen celiaků. Nebo ne?
Jaké vitamíny nejčastěji chybí celiatikům?

Mnoho celiatiků ví, že lepek, který tím, že poškozuje střevní sliznici, často brání potřebnému vstřebávání nezbytných vitamínů

Jaké vitamíny nejčastěji chybí celiatikům?