Španělé našli možný budoucí indikátor celiakie

Vědci z katedry Lidské a zvířecí molekulární genetiky na univerzitě ve španělském Jaénu zveřejnili zajímavé výsledky svého pozorování lidského imunitního systému. Jejich výzkum by do budoucna mohl značně usnadnit u pacientů diagnostikování celiakie.

V lidském žaludku se nachází celá řada látek našeho imunitního systému, které reagují na přijímanou potravu a snaží se regulovat v těle vyrovnanou hladinu všech tělem využívaných látek a imunitních dějů. Jednou z obraných složek v trávícím systému je protein lnterleukin 33, produkovaný našimi bílými krvinkami.

Španělští výzkumníci potvrdili, že je to patrně právě Interleukin 33, který reaguje s receptory ST2, typickými pro potraviny obsahující lepek, a spouští tím zánětlivou imunitní reakci. Pokud by se podařilo sestavit vhodný detektor množství Interleukinu 33, mohlo by být mnohem jednodušší pro lékaře celiakii rozpoznat. Dodnes je poměrně velkým problémem rozlišit toto vážné onemocnění, zvláště v raném stádiu, od jiných střevních chorob.

Zdroje: Bolsamania.com a Telecinco.es, vizualizace: wikimedia commons, jmol developing team

Jak daleko je léčba celiakie?

Samozřejmě přísná bezlepková dieta je stále jedinou a účinnou léčbou celiakie. Avšak, jak už jsme i psali, ve vývoji jsou léky,

Jak daleko je léčba celiakie?